Odzyskaj 70% składki ubezpieczenia produkcji (salmonella)
Warto się ubezpieczyć!
Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi producenci drobiu, bydła lub świń mogą uzyskać refundację 70 proc. zapłaconej składki ubezpieczenia produkcji od ryzyka wystąpienia strat spowodowanych salmonellą.
Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U.2022 poz. 785).
Pierwszy nabór wniosków o refundację 7 0 proc. zapłaconej składki Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przeprowadziła do 31 lipca br. Kolejne nabory będą odbywały się co pół roku. W pierwszym naborze uwzględniono umowy ubezpieczenia produkcji drobiu, bydła lub świń od ryzyka wystąpienia strat spowodowanych salmonellą zawarte z zakładami ubezpieczeń od 1 kwietnia 2022 r.
WARUNKI UZYSKANIA REFUNDACJI
W umowach ubezpieczenia wymagane jest wskazanie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za straty wynoszące ponad 20 proc. średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt z poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat z okresu pięciu poprzednich lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
Warunek ten wynika z art. 37.rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) n r 1305/2013 z 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów z późniejszymi zmianami.
JAK USTALIĆ ŚREDNIĄ ROCZNĄ WIELKOŚĆ PRODUKCJI?
Określa się ją na podstawie:
- danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji drobiu, bydła lub świń
- deklarowanej wielkości produkcji ubezpieczenia, wyrażonej w złotych, jako iloczyn liczby drobiu, bydła lub świń, określonej przez producenta rolnego i potwierdzonej przez lekarza weterynarii na podstawie prowadzonego rejestru, o którym mowa w art.11 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2020 poz.142) i średniej masy ciała zwierzęcia
- ilości średniej liczby jaj od jednej sztuki drobiu nieśnego, określonej w załączniku do rozporządzenia oraz średniej ceny skupu z trzech kolejnych poprzedzających lat w dostępnych danych statystycznych.
W celu ułatwienia ustalenia deklarowanej średniej wielkości produkcji producentów rolnych. którzy nie posiadają danych rachunkowych, w załączniku do rozporządzenia określono średnie masy ciała poszczególnych gatunków ubezpieczanych zwierząt
KTO MOŻE OTRZYMAĆ POMOC?
Pomoc będzie przyznana producentowi rolnemu, który w umowie ubezpieczy przychody od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą:
- co najmniej 1000 szt. kurcząt rzeźnych
- co najmniej 1000 szt gęsi rzeźnych
- co najmniej 1000 szt. indyków rzeźnych
- co najmniej 1000 szt. drobiu nieśnego.
JAK UZYSKAĆ POMOC?
Pomoc będzie wypłacana przez ARiMR w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy stała się ostateczna. Pieniądze trafią na rachunek producenta rolnego wskazany przez niego w ewidencji producentów prowadzonej przez Agencję.
We wniosku o przyznanie pomocy producent rolny przedstawia:
- numer identyfikacyjny albo numer identyfikacyjny małżonka – w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego działalności rolniczej wspólnie z małżonkiem
- numer identyfikacyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) albo numer identyfikacji podatkowej (NIP)
numer w KRS osoby prawnej – w przypadku podmiotu wpisanego
do tego rejestru - kod kraju, numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość – w przypadku producenta rolnego będącego osobą fizyczną nieposiadającą numeru PESEL
- informacje dotyczące umowy ubezpieczenia (gatunek ubezpieczonych zwierząt, liczbę ubezpieczonych zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie, wysokość składki z tytułu ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia, okres objęty ubezpieczeniem)
- miejsce prowadzenia chowu lub hodowli zwierząt z gatunku drób, bydło lub świnie podlegających ubezpieczeniu
- kwotę zapłaconych składek do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy z tytułu ubezpieczenia wynikającą z umowy ubezpieczenia
- oświadczenie producenta rolnego, żenie podlega zakazowi dostępu d o środków publicznych oraz że nieprzyznano mu na podstawie odrębnych przepisów dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia wynikających z umowy ubezpieczenia, a także o prowadzeniu działalności rolniczej w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń.
Do wniosku o przyznanie pomocy dołącza się przede wszystkim kopię umowy ubezpieczenia wraz z kopiami dowodu zapłaty składek z tytułu zawarcia tej umowy.
Artykuł pochodzi z biuletynu Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej. Powyższą treść opublikowano na portalu drobiarze.pl za zgodą KRD-IG.