
Francja uważa, że opanowała grypę ptaków
Grypa ptaków w Polsce i wielu innych miejscach na świecie atakuje i dziesiątkuje stada liczone w milionach sztuk. Tymczasem władze Francji ogłaszają zwycięstwo nad tą chorobą, a narzędziem, które do tego wykorzystano ma być ogólnokrajowy program szczepienia kaczek.
Na terenie Europy wśród stad komercyjnych łączna liczba przypadków w regionie wzrosła przekroczyła 60., przy czym przypadki odnotowano w 11 krajach. Tak wynika z Systemu Informacji o Chorobach Zwierzęcych Komisji Europejskiej (KE; stan na 12 lutego). Za pośrednictwem tego systemu Komisja Europejska monitoruje wymienione choroby zwierząt w państwach członkowskich UE i niektórych krajach ościennych.
Najwięcej ognisk choroby w 2025 r. zarejestrowano we Włoszech i Polsce — po 21 w każdym z tych krajów. Od początku roku w tej kategorii od jednego do siedmiu ognisk odnotowano w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Francji, Niemczech i na Węgrzech. Litwa, Holandia i Portugalia.
Pierwsze ogniska choroby w 2025 r. odnotowano w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii i Holandii.
Za najbardziej prawdopodobne źródło zakażenia wirusem HPAI H5N1 w stadzie liczącym 88 ptaków w mieście Sarajewo Wschodnie uważa się kontakt z dzikimi ptakami. Wszystkie sztuki drobiu, oprócz trzech, padły. Był to pierwszy wybuch epidemii w tym kraju związany z tym wirusem od 2006 roku.
Według Głównego Urzędu Weterynaryjnego (stan na 13 lutego) w 2025 roku w Polsce odnotowano 23 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na fermach drobiu. Około 2,02 miliona ptaków zostało bezpośrednio dotkniętych tą samą odmianą wirusa.
We Włoszech urząd ds. zdrowia zwierząt IZSVe potwierdził 56 ognisk choroby związanych z tym samym wirusem od 1 października ubiegłego roku. Według danych WOAH od tego czasu z powodu tej choroby zginęło ponad 4,3 miliona drobiu.
W związku z obawami dotyczącymi niedawnego globalnego wzrostu liczby przypadków przenoszenia wirusa HPAI na ludzi, francuskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło, że podejmuje współpracę z różnymi agencjami zdrowia w kraju w celu zapobiegania i kontroli tych wirusów. Ministerstwo wymienia wśród nich strategię obowiązkowego szczepień kaczek. Od czasu wejścia tej ustawy w życie w październiku 2023 r. zaszczepiono blisko 62 miliony kaczek w całej Francji. Z jakimi skutkami?
W porównaniu z poprzednimi „sezonami” HPAI w latach 2024–2025 w kraju odnotowano drastyczną redukcję liczby ognisk choroby.
Władze Francji niedawno oświadczyły agencji WOAH, że sytuacja związana z wirusem HPAI H5N1 u drobiu w tym kraju została „rozwiązana”. Oświadczenie wydano po potwierdzeniu zaledwie trzech ognisk choroby między 23 grudnia a 4 lutego — wszystkie w regionie Normandii.
Chociaż globalne i europejskie agencje zdrowia oceniają, że poziom ryzyka dla zdrowia ludzi w populacji ogólnej jest „niski”, ministerstwo informuje, że ryzyko jest „niskie do umiarkowanego” w przypadku osób bardziej narażonych, takich jak pracownicy ferm drobiu. Agencje w Europie niedawno opublikowały ocenę ryzyka.
na podstawie artykułu zamieszczonego w wattagnet.com
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.