AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIABADANIA I ROZWÓJ

Środkowa Azja buduje własny ośrodek genetyki drobiu

Polskie władze i branża drobiarska liczy na wejście na rynki azjatyckie. Tymczasem indyjska firma Avee Broilers ogłosiła plany budowy zakładu genetyki drobiu w Uzbekistanie za 43 miliony dolarów, co znacząco zmieni przepływy handlowe w regionie Azji Środkowej.

W połączeniu z planami rozwoju przemysłu drobiarskiego realizowanymi przez rząd Uzbekistanu, zakład ten pomoże przekształcić Uzbekistan z importera mięsa brojlerów netto w eksportera drobiu, podała Gazeta.uz, lokalna agencja informacyjna, powołując się na źródło w Uzbek Poultry Industry Association.

Projekt pomoże Azji Środkowej – regionowi obejmującemu Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Turkmenistan i Kirgistan – złagodzić zależność od importowanego drobiu, który obecnie jest dostarczany głównie z Unii Europejskiej.

Avee Broilers przeprowadziło wstępne rozmowy z lokalnymi władzami w celu utworzenia aktywów produkcji drobiu w dystryktach Zomin, Bakhmal i Gallaorol w regionie Jizzakh oraz w dystrykcie Bulungur w regionie Samarkandy. Część kosztów inwestycji ma zostać pokryta przez lokalne firmy, choć konkretne szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.

Zgodnie z umową Avee Broilers utworzy zdolności produkcyjne do produkcji 4 milionów sztuk stada rodzicielskiego w Uzbekistanie w skali roku.

Rynek azjatycki jest bardzo atrakcyjny.  120-milionowa populacja Azji Środkowej konsumuje rocznie około 1,2 miliona ton mięsa drobiowego. Przemysł drobiarski potrzebuje około 5,5 miliona sztuk stada rodzicielskiego rocznie, co oznacza, że ​​projekt zaspokoi lokalne zapotrzebowanie na genetykę w ponad 80%.

W pierwszym etapie, w latach 2024-2025, Avee Broilers planuje założyć hodowlę stad czystej krwi w Uzbekistanie. Uruchomienie wylęgarni z przemysłową produkcją jednodniowych piskląt jest wstępnie zaplanowane na 2025 rok.

Zdaniem uzbeckich mediów, projekt przyniesie korzyści przemysłowi drobiarskiemu w Azji Środkowej, pomagając hodowcom zaoszczędzić pieniądze na przykład na kosztach logistycznych. „Obecnie koszt logistyczny dostawy stada rodzicielskiego z krajów europejskich wynosi 2 USD za sztukę. Po wdrożeniu tego projektu w Uzbekistanie koszt wyniesie 50 centów za sztukę, co może zaoszczędzić Azji Środkowej do 5 milionów USD [rocznie]”, powiedział Avee Broilers w oświadczeniu, cytowanym przez Gazeta.Uz.

W ostatnich latach władze uzbeckie podejmują wysiłki na rzecz rozwoju przemysłu drobiarskiego. W czerwcu 2024 r. prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev podpisał dekret nakazujący rządowi ułatwienie utworzenia klastra drobiarskiego w kraju za 100 mln USD. Informowano także o możliwej współpracy z amerykańską firmą, która miała doprowadzić do samowystarczalności Uzbekistanu pod względem materiału genetycznego.

źródło: Poultryworld


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button