Naukowcy proponują użycie laserów do poprawy kondycji brojlerów

Jak donoszą media, naukowcy zajęli się poprawą zdrowia i kondycji brojlerów. Nie jest tajemnicą, że przy intensywnym chowie szybko przybierające na masie brojlery nie mają chęci do ruchu, co w efekcie powoduje u nich różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Naukowcy z Niemiec postanowili wprowadzić brojlery na bieżnię, która wymuszała u nich ruch. Po 20 minutowych seansach tygodniowo, miały one w ciągu 6 tygodni znacząco poprawić swoją kondycję. Innym sposobem na wymuszanie ruchu było odpowiednie ustawienie poideł, tak by zwierzęta musiały się przemieszczać, by z nich korzystać.

Najnowszy sposób opracowali naukowcy z USA, gdzie zaproponowano użycie laserów. Metoda jest prosta. Wystarczy tak jak w przypadku zabawek dla kotów, wyświetlać laserami punkty na podłożu, a próbujące je upolować ptaki będą wykonywały przewidzianą przez operatora urządzenia dawkę ruchu. Zdaniem badaczy z USA, do poprawienia kondycji brojlerów wystarczyły czterominutowe „seanse laserowe” wyświetlane cztery razy dziennie. Co ciekawe, nie stwierdzono przy tym zwiększonej ilości kontuzji u ptaków. Na dodatek, ptaki miały być mniej zestresowane, w większym stopniu przyswajały paszę i lepiej reagowały na obecność ludzi. Ta metoda miała dawać dobre efekty do 5 tygodnia.

oprac. red. więcej na: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/drob-i-jaja/29533-laserowe-wzbogacenie-dla-kurczakow-zacheca-do-ruchu-i-poprawia-kondycje-nog

Exit mobile version