Nie tylko KFHDiPJ bada bakteriofagi

Jak już informowaliśmy, nasza federacja podjęła współpracę z naukowcami w Gdańsku na temat wykorzystania bakteriofagów do zwalczania patogenów u drobiu.  Okazuje się, że w nasze ślady idą kolejne państwa, co potwierdza słuszność wybranego przez KFHDiPJ kierunek działań. Badania nad wykorzystaniem bakteriofagów do zwalczania salmonelli podjęli także naukowcy kanadyjscy.

Nowe badania Uniwersytetu w Guelph skupią się na ustaleniu, czy bakteriofagi mogą zastąpić antybiotyki w celu zmniejszenia częstości występowania Salmonelli u drobiu.

„My, pracownicy naukowi, jesteśmy naprawdę zainteresowani pomaganiem branży w znajdowaniu rozwiązań problemów, z którymi się boryka, zwłaszcza jeśli chodzi o znalezienie sposobów na ograniczenie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych” — powiedziała Nicole Ricker, adiunkt w Katedrze Patobiologii Uniwersytetu w Guelph.

„Naprawdę skupiamy się na tym, jakie inne alternatywy możemy pomóc opracować lub znaleźć, które mogą lepiej wspierać zdrowie drobiu podczas przechodzenia na stosowanie mniejszej ilości środków przeciwdrobnoustrojowych”.

Projekt badawczy jest finansowany przez Kanadyjską Radę ds. Badań nad Drobiem oraz Agriculture and Agri-Food Canada (AAFC). Ricker będzie współpracować z dr Hany Anany, naukowcem badającym bakteriofagi w AAFC, w ramach projektu.
Technologia fagowa

Bakteriofagi lub technologia fagowa wykorzystują wirusy do atakowania i niszczenia komórek bakteryjnych na powierzchni lub w organizmie. Fagi są nieszkodliwe dla ludzi, aktywują się tylko wtedy, gdy obecna jest konkretna bakteria.

„Fagi infekują tylko bardzo konkretne bakterie. W przeciwieństwie do środków przeciwdrobnoustrojowych, które mogą wyeliminować wszystkie dobre bakterie, jak również złe bakterie, gdy używasz fagów, są one naprawdę ukierunkowane na konkretny organizm, który próbujesz kontrolować”, wyjaśnił Ricker.

Celem projektu jest opracowanie łatwo dostępnego produktu fagowego zdolnego do redukcji Salmonelli u drobiu i w budynkach inwentarskich.

Salmonella to Gram-ujemna bakteria beztlenowa, która odpowiada za około 1,35 miliona zachorowań, 26 500 hospitalizacji i 420 zgonów w USA każdego roku, zgodnie z danymi z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Bakteria staje się coraz bardziej oporna na wiele leków, co utrudnia jej leczenie.

 

źródło: www.wattagnet.com


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.

Exit mobile version