W poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii złożył wniosek o uznanie Polski za kraj wolny od grypy ptaków, gdy dzień później na oficjalnej stronie potwierdzono nowe ognisko tej choroby w naszym kraju.
Wygląda jednak na to, że sezon grypowy rozpoczął się na naszym kontynencie nie tylko u ludzi. Jak donoszą media, podtyp wirusa grypy ptaków został wykryty przez laboratorium Węgierskiego Krajowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (Nébih) u dzikich ptaków, które padły w okręgach Hajdú-Bihar i Fejér, powiedział Nébih w poniedziałek późnym wieczorem państwowej agencji informacyjnej MTI.
Wirus pojawił się nie tylko u naszych południowych sąsiadów. Ognisko grypy ptaków znaleziono także w Niemczech, gdzie zgłoszono przypadek wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1 na farmie we wschodnim regionie Saksonii w pobliżu granicy z Republiką Czeską, podała agencja Reuters, powołując się na Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH) w swojej poniedziałkowej depeszy.
Choroba zabiła 76 ze stada 184 ptaków w mieście Muldenhammer w Saksonii, poinformowała paryska agencja WOAH, powołując się na raport niemieckich władz.
Obecny sezon HPAI trwa nadal. Do tej pory zgłoszono kilkanaście ognisk tej choroby u drobiu i 52 u ptaków innych niż drób i ssaków w ciągu sześciu tygodni objętych raportem w obu Amerykach, Azji i Europie. Ponad 1,6 miliona ptaków drobiu padło lub zostało wybitych w ciągu 6 tygodni, głównie w Ameryce.
HPAI u drobiu w Europie:
H5: nawrót choroby rozpoczął się we Francji (Bretania) 7 sierpnia 2024 r. H5N1: nawrót choroby rozpoczął się w Niemczech (Meklemburgia-Pomorze Przednie) 11 sierpnia 2024 r. Nawrót choroby rozpoczął się w Polsce (Lubuskie) 21 sierpnia 2024 r.
HPAI u ptaków innych niż drób w Europie:
H5N1 u ptaków innych niż drób: sześć nawrotów choroby rozpoczęło się w Portugalii Nawrót choroby rozpoczął się w Niemczech (Meklemburgia-Pomorze Przednie) 23 lipca. 2024 Nawrót choroby rozpoczął się w Danii (Veterinary Inspection Unit East) 12 sierpnia 2024 r.
W okresie objętym niniejszym raportem zgłoszono łącznie 54 ogniska u ptaków innych niż drób i ssaków za pośrednictwem WAHIS w 10 krajach (Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Meksyk, Peru, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki).
źródło: media
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.