Ardanowski o wpływie importu mięsa z Ukrainy na polski rynek

W wywiadzie udzielonym Polonia Chrystiana Jan Ardanowski, doradca Prezydenta RP ds. rolnictwa, wprost przedstawił swoje obawy związane z importem mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy do Unii Europejskiej.

Zdaniem polityka, jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie mechanizmy, Polska która jest obecnie jednym z potentatów na rynku produkcji żywności – w tym także drobiu i jaj – wkrótce będzie zmuszona redukować produkcję.

– Rynek drobiu to tykająca bomba i jest jak miecz Damoklesa. Na Ukrainie jest największy w Europie, a może nawet na świecie, producent mięsa drobiowego i on produkuje pełną parą. Ma tanie zboże. To firma zarejestrowana na Cyprze z międzynarodowym kapitałem, więc wojna ją oszczędza. Polska będzie zalewana tanim mięsem drobiowym, co bardzo zaszkodzi sektorowi drobiarskiemu w Polsce. Zresztą oni krzyczą i biją na alarm. To sektor, który jest w Polsce dobrze rozwinięty, chociaż jego struktura nie jest właściwa z dominacją jednej firmy, która notabene sprowadziła tego zboża z Ukrainy ogromne ilości. Per saldo może okazać się, że Polska, która stała się jednym z największych producentów mięsa drobiowego na świecie będzie musiała tę produkcję zwijać. To samo dotyczy jajek z Ukrainy. W tej chwili to już ogromny udział w rynku, może nawet więcej niż Polski” – powiedział Ardanowski.

źródło: https://newsnadzis.pl/polska-bedzie-zalewana-tanim-miesem-drobiowym/

Exit mobile version