GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Pierwsze wnioski po akcji szczepienia stad przeciwko grypie ptaków

Rok temu francuskie władze podjęły decyzję o masowym szczepieniu stad kaczek hodowlanych przeciwko grypie ptaków. Jakie są wnioski po upływie dwunastu miesięcy. W artykule opracowanym przez naukowców z Uniwerystetu w Tuluzie, który wkrótce zostanie opublikowany, stwierdzono, że: „W przypadku braku szczepień, oczekiwaną liczbę ognisk we Francji w latach 2023/4 oszacowano na 487 (95% przedział prognozy 273-701). Kampania szczepień była skuteczna w zmniejszaniu liczby ognisk we Francji w 2023 r., przy względnym zmniejszeniu wielkości ognisk o 95,9%”.

Leni Corrand, który pracuje dla grupy weterynaryjnej ANIBIO, powiedział, że w Europie w ciągu ostatniej dekady miało miejsce 5 poważnych kryzysów ptasiej grypy, z 13 milionami wybitych ptaków w latach 2016/17, 22 milionami w 2020/21 i 46 milionami w 2021/22, w tym 21 milionów we Francji, z czego większość stanowiły kaczki, ale dotyczyło to również 4,5 miliona niosek. Przemawiając na dorocznej konferencji Międzynarodowej Komisji ds. Jaj w Wenecji, Corrand przypomniał, że w 2023 r. stracono również kolejny 1 milion niosek i 200 000 kurcząt, co doprowadziło do zmniejszenia krajowego stada o 4,3% w porównaniu z 2021 r.

Zdaniem weterynarza,  kaczki są swoistymi bombami wirusowymi i są niezwykle podatne na ptasią grypę, rozsiewając ogromne ilości wirusa. Mentalność i kultura branży oznaczały, że hodowla również doprowadziła do rozprzestrzeniania się wirusa. Do końca 2022 r. tradycyjne filary zarządzania, takie jak wczesne wykrywanie, reaktywny ubój, zapobiegawczy ubój i bezpieczeństwo biologiczne, okazały się nieskuteczne. Jesienią 2022 r. utworzono grupę ds. szczepień w branży drobiarskiej, w skład której weszły firmy produkcyjne, gabinety weterynaryjne i firmy farmaceutyczne. Rozważono praktyczne wdrożenie szczepień i nadzoru oraz oceniono 5 różnych scenariuszy, dzieląc się swoją analizą z decydentami.

W styczniu 2023 r. rząd francuski utworzył komitet sterujący w celu wdrożenia szczepień zapobiegawczych. Podjęto decyzję o obowiązkowym szczepieniu zapobiegawczym dla wszystkich stad liczących ponad 250 kaczek (64 mln kaczek), począwszy od października 2023 r

Przetarg na 80 milionów dawek szczepionki Boehringer Ingelheim Animal Health VOLVAC B.E.S.T. został ogłoszony w czerwcu 2023 r., a drugi przetarg na 60 milionów dawek, który ma być stosowany od czerwca do listopada 2024 r., otrzymał zielone światło w maju 2024 r. Został on podzielony między VOLVAC B.ES.T. (33 miliony dawek) i Ceva Santé Animale CEVA Respons (27 milionów dawek). Szczepionka jest współfinansowana przez państwo i przemysł kaczkowy, przy czym państwo płaci 85% w pierwszym roku. Tak więc państwo płaci również za część pracy związanej z iniekcją, logistykę weterynaryjną i nadzór oraz aktywny miesięczny nadzór. Przemysł płaci za pasywny cotygodniowy nadzór i część pracy związanej z iniekcją. Szacunkowe całkowite koszty wyniosły 105 mln euro dla 60 mln kaczek, w tym 1,2 mln hodowców, co jest kwotą znacznie niższą od 1,4 mld euro, jakie kryzys HPAI kosztował Francję w 2021/2022 r.

Szczepienia rozpoczęto 1 października 2023 r., a kaczkom mięsnym podawano szczepionkę dwukrotnie, między 10. a 21. dniem, a następnie 3 tygodnie później. Szczepionka może być podawana przy wylęgu, ale szczepionka Boehringer Ingelheim jest oleista i spowalnia proces, a do jej wykonania potrzebna jest duża siła robocza. Szczepionka Ceva może być podawana przy wylęgu, a następnie 21–28 dni później, a do wykonania wymagana jest mniejsza siła robocza, ale występują wyzwania logistyczne, w tym przechowywanie jej w temperaturze -80°C.

Corrand mówił o dobrowolnym charakterze szczepień przeciwko HPAI kaczek hodowlanych, przy czym producenci muszą brać pod uwagę potencjalne implikacje handlowe, prawdopodobieństwo zakażenia i bliskość strategicznych miejsc. Do tej pory konieczne są 4 zastrzyki w tylnej części kaczek, a trwają dalsze badania – u kaczek piżmowych utrzymują się słabsze przeciwciał

W ciągu pierwszych 10 miesięcy programu 45,7 mln kaczek zostało zaszczepionych co najmniej 1 zastrzykiem w ponad 2230 gospodarstwach, głównie na zachodzie kraju.

Aktywny nadzór jest kluczowy, ponieważ każde gospodarstwo ma comiesięczną wizytę weterynaryjną i 60 wymazów (czyli 2-3 wizyty na stado), które trafiają do laboratoriów akredytowanych przez PCR. Hodowcy muszą prowadzić bierny nadzór, więc wykonują wymazy u 5 martwych ptaków. Mogą one trafić do laboratoriów prywatnych lub państwowych. Serologia jest przeprowadzana na końcu stada, aby upewnić się, że nie ma infekcji wirusowej, która nie została ujawniona w rutynowym badaniu PCR.

Między październikiem 2023 r. a lipcem 2024 r. pobrano łącznie 650 000 próbek w ramach aktywnego nadzoru, biorąc pod uwagę 11 000 wizyt u weterynarza. Wszystkie próbki były negatywne pod kątem HPAI. W tym samym okresie sprawdzono ponad 26 000 próbek w ramach biernego nadzoru, a wszystkie próbki były negatywne.

Corrand przyznał, że istniały problemy handlowe, ponieważ 5 krajów oficjalnie zablokowało import francuskiego drobiu z powodu szczepień przeciwko HPAI. Były to Japonia, Tajlandia, USA, Kanada i Wielka Brytania. Trwają rozmowy z USA i Kanadą, ale jest to niepokojące dla eksporterów mięsa drobiowego i hodowców, którzy mają niewielką dźwignię ekonomiczną.

Co godne uwagi, szkody były mniejsze niż w przypadku ponad 1300 ognisk w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę model predykcyjny, Corrand powiedział, że tylko 13 ognisk zostało wykrytych w stadach domowych, a chociaż niektóre znajdowały się na obszarach gęstej hodowli kaczek, nie rozprzestrzeniły się.

Corrand zakończył, mówiąc, że istnieje obiecująca technologia szczepionki dla niosek. Badania wykazały, że szczepionki HVT-H5 zapobiegały przenoszeniu wirusa w niedawnym eksperymencie. Obliczone liczby reprodukcji dla obu grup szczepionek HVT-H5 w tym eksperymencie wyniosły 0. Szczepionka może być podawana w technologii in-ovo i nadaje się jako część środków zapobiegawczych (nie jako szczepienie awaryjne).

źródło: Poultryworld.net


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button