Odszkodowania z tytułu grypy ptaków nie powinny być opodatkowane
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie decyzji na podstawie której dojdzie do zmiany postepowania urzędników aparatu skarbowego wobec hodowców drobiu, którzy otrzymali odszkodowania z powodu przymusowego uboju drobiu na skutek grypy ptaków.
Podstawą do wystąpienia był wniosek hodowców z Żuromina, którzy po decyzji powiatowego lekarza weterynarii zostali zmuszeni do wybicia swojego stada. Jak się okazało, skarbówka uznała odszkodowanie za przychód i zażądała podatku dochodowego od odszkodowania.
W swoim wystąpieniu KRIR zwraca uwagę, że zgodnie z przepisami art. 49 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) – za zwierzęta gospodarskie określonych gatunków (w tym drób), zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii – posiadaczowi zwierząt przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. W tej sprawie powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję. Tak też się stało w przypadkach rolników hodowców drobiu z Żuromina.
W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) — „1. Wolne od podatku są:… 3) otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw…”
Otrzymane przez rolników odszkodowania, wynikają wprost z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (art. 49) i dlatego powinny podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
KRIR przypomina, że w 2010 roku została wydana indywidualna i korzystna dla hodowców interpretacja podatkowa Izby Skarbowej w Warszawie, dotycząca możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania za szkodę spowodowaną ubojem drobiu z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej, a przepisy prawne w tym zakresie od tego czasu pozostają niezmienione.
Biorąc powyższe pod uwagę, Prezes KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o spowodowanie wydania jednolitej interpretacji przez Ministra Finansów w zakresie zmiany decyzji w przedmiotowym zakresie przez urzędy skarbowe, które nakazują rolnikom, którzy otrzymali odszkodowanie, na podstawie przepisów ustawy, za poddanie ubojowi drobiu (w związku ze stwierdzeniem ptasiej grypy) – zapłatę podatku dochodowego od otrzymanego odszkodowania.
Krajowa Rada Izb Rolniczych
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.