GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCI

KE kupuje szczepionki na grypę ptaków

Komisja Europejska gromadzi setki tysięcy dawek szczepionek przeciwko grypie odzwierzęcej w celu zapobiegania ptasiej grypie wśród ludzi.

Działający przy Komisji Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowotne w imieniu 15 uczestniczących państw członkowskich podpisał umowę na dostawę do 665 000 dawek szczepionki Seqirus przed pandemią. Zatwierdziła także opcję na kolejne 40 milionów dawek w okresie 4-letniego kontraktu. Pierwsze szczepionki mają zostać wysłane do Finlandii dla pracowników narażonych na ryzyko narażenia, a następnie rozesłane do innych państw członkowskich.

Szczepionka przeznaczona jest dla osób najbardziej narażonych na potencjalne przeniesienie wirusa ptasiej grypy z ptaków lub zwierząt, takich jak pracownicy ferm drobiarskich i lekarze weterynarii. Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania również są w trakcie zapewniania szczepionek zapobiegawczych. Chociaż przeniesienie wirusa jest rzadkie, ma ono miejsce – w ostatnich tygodniach w USA co najmniej 3 hodowców bydła mlecznego zostało zarażonych, a w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii zarażono 2 pracowników drobiu.

Stany Zjednoczone posiadają zapasy szczepionek przeciw grypie firm GSK , Sanofi i CSL Seqirus . Ponadto brytyjski producent leków GSK współpracuje z niemiecką firmą biotechnologiczną CureVac nad szczepionką na bazie mRNA, chociaż znajduje się ona na wczesnym etapie prób.

Szczepionka ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się lub potencjalnym ogniskom ptasiej grypy w Europie, chroniąc obywateli i źródła utrzymania. Szczepionka jest jedyną zapobiegawczą szczepionką przeciw odzwierzęcej grypie ptaków obecnie dopuszczoną w UE.

Firma Seqirus UK Ltd posiada zmodyfikowane pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie całej UE szczepionki do stosowania u osób dorosłych, która chroni przed grypą wywołaną przez szczepy H5 wirusa grypy A.

Komentując ogłoszenie, Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła, że ​​przygotowanie Komisji jest niezwykle istotne: „Chociaż zagrożenie ptasią grypą dla ogółu populacji pozostaje niskie, musimy chronić osoby o podwyższonym ryzyku, np. jako pracownicy drobiu i gospodarstw rolnych lub niektórzy lekarze weterynarii.

„Jesteśmy gotowi podjąć dalsze działania, jeśli sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości. Nasza Europejska Unia Zdrowia ma na celu ochronę życia i źródeł utrzymania ludzi, a przygotowanie się na zagrożenia dla zdrowia stanowi podstawę naszej pracy”.

 

źródło: poultryworld


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button