AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Kazachstan inwestuje w drobiarstwo

 

Jak informuje międzynarodowy portal poultryworld, sąsiad Rosji – Kazachstan – planuje prawdziwą ekspansję produkcji drobiarskiej w swoim kraju. Rząd Kazachstanu zatwierdził plan zwiększenia krajowej produkcji drobiu o 200 000 ton do 2026 r. dzięki rozbudowie 4 głównych ferm brojlerów. Według władz tego kraju, dzięki tej inwestycji Kazachstan osiągnie samowystarczalność pod względem podaży drobiu.

Zgodnie z planem Bank Rozwoju Kazachstanu udzieli pożyczek uprzywilejowanych czołowym fermom drobiu Canadian Chicken Limited, Alel Agro, Prima Kus i Aitas KZ w celu zwiększenia ich mocy produkcyjnych w latach 2025 i 2026.

„Produkcja drobiu w Kazachstanie wynosi 328 000 ton rocznie. Dodatkowe 200 000 ton pomoże rozwiązać problem uzależnienia od importu i ożywić eksport” – oznajmiło w oświadczeniu biuro premiera Kazachstanu, dodając, że Bank Rozwoju Kazachstanu sfinansuje 14 projektów w sektorze rolnym o wartości prawie 285 miliardów tenge (ok. 640 mln dolarów).

W ciągu ostatnich kilku lat Kazachstan wykazał niezachwiane zaangażowanie w przemysł drobiarski, konsekwentnie zwiększając pomoc dla hodowców drobiu i zachęcając przedsiębiorstwa do rozszerzania swojej produkcji.

Na przykład w 2023 r. z budżetu państwa wydano 21,7 mld tenge (49 mln USD) na wsparcie przemysłu drobiarskiego, w tym 21,4 mld tenge (48 mln USD) na częściowy zwrot kosztów w całym łańcuchu wartości, a 336,8 mln tenge (USA 1 milion dolarów) na zakup jednodniowych młodych zwierząt hodowlanych.

Dążenie władz Kazachstanu do samowystarczalności w zakresie mięsa drobiowego wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i stabilizacji cen w obliczu zawirowań cenowych w krajach sąsiadujących. W Rosji, która ma wspólny rynek z Kazachstanem w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, od 2023 roku na rynku drobiu panuje zawirowanie, stwierdził lokalny ekonomista Tulegen Askarov. Choć rosyjski drób ma niewielki udział w imporcie Kazachstanu, rynek Kazachstanu jest w dużej mierze uzależniony od dynamiki cen północnego partnera handlowego.

Rosyjski Narodowy Związek Drobiu oszacował, że produkcja drobiu w kraju spadła w pierwszym kwartale 2024 roku o 0,3%. Na Syberii, w części kraju graniczącej z Kazachstanem, produkcja spadła o 6,7%, co spowodowało zwyżki cen drobiu.

Z kolei w okresie styczeń-luty 2024 r. rosyjski eksport kurczaków wzrósł o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 53 940 ton. „Okazało się, że hodowla drobiu w Rosji dwukrotnie nadepnęła na te same grabie. Ponownie otwarto bezcłowy import jaj i mięsa drobiowego, który na początku tego roku wzrósł o 16%. Ale zachęcano także do eksportu” – powiedział Askarow, dodając, że zawirowania cenowe, które ustały na rosyjskim rynku drobiu, są teraz ponownie widoczne.

Źródło: Poultryworld


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button