AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Coraz bliżej do podpisania umowy UE z Mercosurem

Takiej możliwości nie wykluczają unijni producenci żywności, których niepokoi zbliżający się finisz rozmów pomiędzy krajami Mercosuru a Unią Europejską w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu.  Oznaczałoby to możliwość napływu dużych partii żywności w bardzo niskich cenach, m.in. ze względu na brak konieczności przestrzegania w państwach Mercosuru restrykcyjnych zasad nałożonych na producentów żywności w Unii Europejskiej. Portal euroactiv poinformował, że UE przygotowuje się do szybkiego zatwierdzenia długofalowej umowy handlowej z blokiem Mercosur – Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Ma to nastąpić po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego po czerwcowym – powiedział Rupert Schlegelmilch, czołowy negocjator Brukseli.

Schlegelmilch zwiedził cztery kraje Mercosur w zeszłym tygodniu, aby wyrównać szczegóły techniczne umowy, która, jeśli zostanie podpisana, będzie największą do tej pory w UE, obejmującą 10 procent światowej populacji i 20 procent światowego PKB.

Po dwóch dekadach negocjacji UE i Mercosur osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie ostatecznego kształtu tekstu w 2019 r. Mimo to jego ratyfikacja została wstrzymana z powodu obaw środowiskowych i obaw dotyczących jego wpływu na sektor rolny UE, szczególnie ze strony Francji i innych krajów UE.

Negocjator ze strony UE z rozbrajającą szczerością przyznaje, że na finalizację umowy trzeba poczekać na czas po czerwcowych wyborach, gdy na miejscach Parlamentu Europejskiego zasiądą już nowowybrani politycy.

Będę bardzo szczery: w tej chwili, z wyborami i rolnikami na ulicach w wielu miejscach w całej Europie, to po prostu nie jest dobry czas. Musimy więc poczekać, aż wybory się skończą” – powiedział Schlegelmilch.

Pracy urzędnikom nie ułatwia postawa Francji, której władze w celu uspokojenia protestujących rolników ostatnio dystansują się od zapisów umowy, a nawet naciskał na Komisję Europejską, by ta wstrzymała negocjacje.

Podczas niedawnej wizyty w Brazylii prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał tekst dokumentu „przestarzałym”, ponieważ został on pomyślany 20 lat temu i poprosił o negocjacje w sprawie nowej umowy od podstaw.

Odpowiadając na te komentarze, Schlegelmilch powiedział EuroEFE, partnerowi medialnemu Euractiv, że umowa jest stale aktualizowana w celu przestrzegania najnowszych standardów.

“Przez ostatnie trzy lata dbaliśmy o to, aby umowa jest aktu aktualne ze wszystkim, co pociąga za sobą współczesna umowa handlowa, więc nie rozumiem, dlaczego prezydent Macron to powiedział.

W Brukseli Komisja mniej głośno wypowiada się na temat sfinalizowania umowy w tym roku, ponieważ temat ten wywołuje coraz więcej kontrowersji wśród producentów żywności państw Unii Europejskiej.

Rzecznik Komisji powiedział Euractiv 8 maja, że UE i Mercosur nadal są w kontakcie „na poziomie technicznym”.

“UE nadal koncentruje się na zapewnieniu, że porozumienie to zapewni cele UE w zakresie zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym poszanowaniu wrażliwości UE w sektorze rolnym” – dodał rzecznik.

Pascal Lamy, były szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) i komisarz ds. handlu, powiedział Euractiv, że elementy handlowe umowy, które wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji UE, mogą być tymczasowo stosowane, podobnie jak umowa UE-Kanada (CETA).

Wymaga to jednak  poparcia ze strony Parlamentu Europejskiego i większości kwalifikowanej państw członkowskich w Radzie, co stanowi co najmniej 65 % ludności UE.

Źródło: euroactiv


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button