AKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Bakteriofagi pomogą w walce z salmonellą

Prace naukowców nad systemowym i innowacyjnym projekcie zwalczania salmonelli w żywności przy udziale Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj zostały zauważone przez ogólnopolska agencję informacyjną.

Polscy naukowcy na zlecenie drobiarzy prowadzą badania nad praktycznym wykorzystaniem bakteriofagów do zwalczania salmonelli – informuje Polska Agencja Prasowa – która zamieściła na swoim portalu wywiad z prof. Alicją Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wyjściem do wywiadu są aktualne problemy wizerunkowe polskiego drobiu i jaj na Wyspach Brytyjskich, gdzie od pewnego czasu lansuje się tezę o rzekomym napływie z Polski mięsa drobiowego i jaj skażonych salmonellą i antybiotykami. Jak się okazuje, polska branża drobiarska ma w rękawie prawdziwego asa – bakteriofagi.

„Salmonella w przemyśle drobiarskim jest faktycznie wielkim problemem, któremu już wiemy, jak zaradzić – właśnie za pomocą preparatów zawierających bakteriofagi. Wykorzystamy naturalnych wrogów bakterii, występujących w środowisku do walki przeciwko nim. Bakteriofagi, w skrócie fagi, są wirusami, które namnażają się wyłącznie w komórkach bakterii. Każdy bakteriofag charakteryzuje się wysoką specyficznością, bo najczęściej namnaża się tylko na jednym gatunku bakterii, czasami nawet na konkretnych jej szczepach. (…) Biolodzy molekularni lubią mówić o bakteriofagach, że są lekiem, który sam się produkuje, a w dodatku potrafi się samoograniczać: fagi będą się namnażać w danym środowisku, dopóki będą znajdować swoich gospodarzy – bakterie. Jeżeli one znikną, bakteriofagi znikną także, bo nie będą mogły się powielać.” – wyjaśnia w wywiadzie profesor Węgrzyn.

Naukowiec podkreśla, że w przeciwieństwie do substancji chemicznych, bakteriofagi współżyją z człowiekiem od tysięcy lat, mając znaczący wpływ na nasze zdrowie i … samopoczucie. Jak się okazuje, na każdą bakterię w przyrodzie czekają średnio dziesięć fagów, które chętnie ją skonsumują. Polscy naukowcy, we współpracy z hodowcami drobiu i producentami jaj, wykorzystują wiedzę teoretyczną do rozwiązania jak najbardziej praktycznego problemu – znaczącego ograniczenia salmonelli na mięsie i jajach przy jednoczesnej redukcji różnego rodzaju antybiotyków. Obecnie specjaliści pracują nad metodami ich podawania zwierzętom tak by możliwie skutecznie podać odpowiednią dawkę fagów mieszkańcom ferm, zapewniając w ten sposób ochronę przed bakteriami salmonelli, a nawet bakterię Escherichia coli. Odpowiednio przygotowane fagi mogą być także składnikiem preparatów odkażających, zmniejszając ilość wykorzystywanej do tego celu chemii.

„Bakteriofagi możemy także stosować wcześniej, przed stadium hodowlanym, a mianowicie w stadzie rodzicielskim chroniąc kury nioski, a potem jaja. Na koniec cyklu produkcyjnego będą mogły być zastosowane w ubojniach, to niezwykle istotna faza. Proszę sobie wyobrazić linię produkcyjną wykonaną ze szlachetnej stali, na której Salmonella utworzyła charakterystyczny biofilm, taką bakteryjną strukturę wyższego rzędu, oporną na działanie antybiotyków, dezynfektantów, ozonu, promieniowania ultrafioletowego – w zasadzie wszystkiego, czego używamy do dezynfekcji. Natomiast bakteriofagi są w stanie z tym biofilmem sobie poradzić” – podkreśla prof. Węgrzyn.

Zdaniem rozmówczyni PAP, w ciągu dwóch lat istnieje szansa na rozpoczęcie prób klinicznych, niezbędnych do wprowadzenia preparatu na komercyjny rynek.

Należy przypomnieć, że drobiarzami, o których wspomina się w wywiadzie jest KFHDiPJ. To z inicjatywy przewodniczącego Pawła Podstawki doszło do nawiązania współpracy naszego środowiska z naukowcami.

„Salmonella to jeden z problemów towarzyszących drobiarzom od dziesięcioleci. Jak się okazało, stosowanie antybiotyków było ślepym zaułkiem, dającym w zasadzie największe korzyści firmom farmaceutycznym, które je produkowały. Kiedy więc trafiłem na artykuł o bakteriofagach i możliwości ich zastosowania do zwalczania bakterii salmonelli, postanowiłem połączyć siły drobiarzy z myślą naukową pani profesor. Nasza współpraca daje już konkretne wyniki i mamy nadzieję, że uda nam się efekty tych badań przełożyć na wykorzystanie ich w praktyce, z korzyścią dla nas, drobiarzy, jak i świata nauki” – podkreśla Paweł Podstawka, przewodniczący KFHDiPJ.

Oprac. I.Sz.

Na podstawie: https://www.pap.pl/aktualnosci/biochemik-bakteriofagi-maja-potencjal-uratowac-ludzkosc-wywiad

 


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button