GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCI

Na zachodzie Europy grypa ptaków w odwrocie

 

Eksperci i urzędnicy z Francji i Niemiec informują o malejącym ryzyku spowodowanym wirusem grypy ptaków. Departament rolnictwa Francji zmienił poziom ryzyka ptasiej grypy z ciężkiego do umiarkowany i podaje, że dotychczasowa epidemia była znacznie mniej dotkliwa niż w niektórych poprzednich latach dzięki masowej kampanii szczepień drobiu.

Do połowy marca władze francuskie zarejestrowały 10 przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków od pierwszego wykrycia w dniu 27 listopada 2023 r. Dla porównania w tym samym okresie roku 2022/2023 liczba przypadków wyniosła 315, podczas gdy w poprzednich zimach było to często przekraczała 3 tys.

W ocenie specjalistów, zmiana  nastąpiła głównie w wyniku skutecznych szczepieniom kaczek, które podczas poprzednich epidemii wykazały dużą podatność na ptasią grypę, a także niektórych innych gatunków drobiu. Do końca lutego zaszczepiono ponad 21,6 miliona kaczek, co stanowi jedną trzecią z łącznej liczby 64 milionów kaczek, które mają zostać wyleczone. Każde zwierzę otrzymuje 2 szczepionki, pierwszą po 10 dniach i drugą po 18 dniach. Całkowite koszty kampanii szacuje się na 100 milionów euro, z czego 85% pokrywa państwo francuskie.

W określonych strefach migracji nadal obowiązują pewne ograniczenia dotyczące wypuszczania kaczek na zewnątrz, podczas gdy w większości kraju zniesiono wszelkie ograniczenia dotyczące całego drobiu. Jednakże badania przed przemieszczeniem są nadal obowiązkowe w przypadku transportu drobiu pomiędzy gospodarstwami zawodowymi.

Sąsiadująca z Francją Belgia została oficjalnie uznana za wolną od ptasiej grypy przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt WOAH. Ostatni zarejestrowany przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków w Belgii miał miejsce 29 grudnia w Diksmuide, niedaleko granicy z Francją. Belgijscy urzędnicy podkreślają, że osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki połączeniu polityki prewencyjnej prowadzonej na terenie całego kraju oraz w państwach ościennych. Uznano także rolę szczepień przeciwko wirusowi grypy na terenie Francji.

Niemcy, kolejny kraj graniczący z Francją, również odnotowują ogromny spadek liczby przypadków ptasiej grypy. W okresie od 1 do 31 grudnia 2023 r. wykryto nie więcej niż 13 ognisk HPAIV H5 u drobiu domowego w kraju – podaje Federalny Instytut Badawczy ds. Zdrowia Zwierząt Instytut Friedericha Loefflera.

W grudniu liczba przypadków u dzikiego ptactwa nadal rosła. Do Systemu Zgłaszania Chorób Zwierząt zgłoszono ogółem 29 przypadków HPAIV H5 u dzikiego ptactwa. We wszystkich przypadkach potwierdzono podtyp H5N1. Niedawno, między 1 a 29 lutego 2024 r., wykryto 6 ognisk HPAIV H5 u drobiu domowego w Niemczech. Ogniska dotknęły fermy kur niosek (2), prywatne fermy kurczaków (2) i 2 stada tuczu indyków. HPAIV H5N1 wykryto także u 2 indyków w kolońskim zoo w dniu 12 lutego 2024 r.

Na podstwie :  https://www-poultryworld-net.translate.goog/health-nutrition/health/french-getting-a-grip-on-avian-influenza/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button