Niskie ceny pasz zapewniają opłacalność produkcji drobiu i jaj
Stosunkowo niskie ceny skupu mięsa drobiowego i jaj nie oznaczają jeszcze znaczącej opłacalności produkcji. Wszystko za sprawą niskich cen pasz – wyjaśniają analitycy Credit Agricole, którzy opublikowali swój kolejny raport w tej sprawie.
Jak zaznaczają eksperci, przy niskich cenach pasz, nawet spadki cen takich produktów jak jaja czy mięso drobiowe nadal jest stosunkowo opłacalne. W efekcie na ten sektor spogląda coraz większa grupa potencjalnych inwestorów.
„Ożywieniu produkcji drobiu sprzyja jej bardzo wysoka opłacalność, która zachęca producentów do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i większych wstawień kurcząt. Warto zwrócić uwagę, że wzrost opłacalności jest obserwowany mimo obniżenia cen skupu, który jest z nawiązką kompensowany przez spadające ceny pasz. W najbliższych kwartałach oczekujemy przyspieszenia odbudowy produkcji drobiu w UE, co będzie sprzyjać kształtowaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Pod koniec br. czynnikiem hamującym spadek cen będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu” – czytamy w opracowaniu banku.
Specjaliści zauważają, że w ubiegłym roku wartość polskiego eksportu drobiu spadła o 2,2 punktu procentowego, przy jednoczesnym zwiększeniu wolumenu sprzedaży.
„Cena skupu drobiu wyniosła w styczniu 5,10 zł/kg (-18,1 proc. r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,69 zł/kg (-26,2 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w styczniu 3,02 wobec 2,72 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym” – uzasadnia Credit Agricole.
Oczekiwane spadki
Zdaniem autorów raportu, cena skupu drobiu na koniec 2024 r. wyniesie ok. 4,40 zł/kg i ok. 4,70 zł/kg na koniec 2025 r. Jeżeli chodzi o ceny jaj, to przed spadkami cen na razie producentów chroni ograniczona podaż na unijnym rynku. Jednak z czasem spodziewany jest wzrost produkcji, co prawdopodobnie wywoła trend spadkowy.
W przeciwieństwie do mięsa drobiowego, w ubiegłym roku polscy producenci zwiększyli wartość eksportu jaj o 13,4 procenta, przy zmniejszeniu wolumenu.
Autorzy raportu zaznaczyli, że cena skupu jaj klasy M w styczniu wyniosła 53,61 zł/100 sztuk (-22,4 proc. r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 1,47 zł/kg (-25,2 proc. r/r). W konsekwencji w styczniu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 36,45 wobec 35,09 przed rokiem, wskazując na lekką poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.
„Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2024 r. wyniesie ok. 49 zł/100 sztuk oraz ok. 52 zł/100 sztuk na koniec 2025 r.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.
Przy tak niskich cenach skupu możemy się tylko cieszyć, że pasza jest w miarę tania. Analitycy przewidują, że sytuacja ta zachęci producentów do zwiększania produkcji. Znowu to samo, bo wzrost produkcji oznacza dalsze spadki cen.
przynajmniej możemy jakoś zbilansować koszty i dalej produkować