GRYPA PTAKÓWBADANIA I ROZWÓJ

Grypa ptaków, wirus zaraża trzy razy szybciej niż poprzednik

Dzięki kompleksowym analizom danych epidemiologicznych, genetycznych i dotyczących migracji ptaków naukowcy odkryli, że dominująca wymiana genotypu wirusów H5N8 w 2020 r. przyczyniła się do wybuchu epidemii H5N1 w fali 2021/22.

Jak wynika ze światowych statystyk, w 2022 r. epidemia ptasiej grypy zabiła miliony ptaków na 5 z 7 kontynentów. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku ponad 69 milionów ptaków hodowlanych zostało zabitych, a 34 000 dzikich ptaków zmarło z powodu wirusa, choć liczba ta prawdopodobnie będzie niedoszacowana.

Naukowcy odkryli, że wybuch epidemii genotypu H5N8 zamiast genotypu G0 w 2020 r. stworzył możliwości tzw. reasortacji, czyli skoku antygenowego, który doprowadził do pojawienia się nowego wirusa H5N1 z genami HA i MP G1, powodując znaczną epidemię w Europie i Ameryce Północnej. Dzięki badaniom nad przelotami dzikich ptaków chińscy naukowcy odkryli, że czasowo-przestrzenna koincydencja między wirusem H5N8 G1 a jesienną migracją ptaków mogła zwiększyć rozprzestrzenianie się wirusa H5, co może być jednym z głównych czynników powodujących pojawienie się panzootii H5 w latach 2020-22.

Jednak w tych badaniach naukowcy odkryli, że czasoprzestrzenna wymiana genotypu wirusów HPAI H5N8 przyczyniła się do pojawienia się wariantu H5N1, który spowodował panzootię 2021/23. Okazało się, że ewolucja wirusa u drobiu w Egipcie i okolicach oraz jesienna migracja ptaków z regionu rosyjsko-kazachskiego do Europy są ważnymi czynnikami napędzającymi. Odkrycia te, jak twierdzą, stanowią ważne cele wczesnego ostrzegania i mogą pomóc w kontrolowaniu obecnych i przyszłych epidemii HPAI.

Ptasia grypa rozprzestrzenia się 3 razy szybciej

W publikacji Nature Asia poinformowano, że międzynarodowy zespół naukowców ujawnił, że wirus zmutował, aby rozprzestrzeniać się 3 razy szybciej wśród dzikich ptaków niż u drobiu hodowlanego w 2020 r. i spowodował znaczny wzrost przypadkowych infekcji u dzikich drapieżników, norek i zwierząt morskich.

Najnowsze szczepy H5N1 wyewoluowały i prawie całkowicie zastąpiły szczep H5N8, który pojawił się w Egipcie w 2016 roku.

https://www.poultryworld.net/health-nutrition/health/evolution-of-deadly-bird-flu-strain-stems-from-gene-exchanges/


Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button