AKTUALNOŚCILEGISLACJA

Jak nie kijem go to… przepisami

Parlament Europejski przygotowuje nowe przepisy ograniczające emisje gazów m.in. z dużych gospodarstw trzody chlewnej i drobiu. Czy mogą zagrozić naszym hodowcom?

Według komunikatu Parlamentu Europejskiego, nowe przepisy ograniczające emisję gazów mają na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska. Powodem ich wprowadzenia ma być walka z niedoborem wody, więc będą obowiązkowe w odniesieniu do zużycia wody.

Fermy kur na celowniku

Według komunikatu PE, jeżeli chodzi o drób, to nowa dyrektywa ma obowiązywać w przypadku gospodarstw z kurami nioskami posiadającymi ponad 300 DJP oraz gospodarstw z brojlerami posiadającymi ponad 280 DJP. W przypadku gospodarstw mieszany, posiadających zarówno drób, jak i nierogaciznę, limit będzie wynosił 380 DJP.

Podmiotom, które nie zastosują się do przepisów, mogą grozić kary w wysokości co najmniej 3 proc. rocznego obrotu w UE, w przypadku najpoważniejszych naruszeń. Kraje UE przyznają obywatelom dotkniętym nieprzestrzeganiem przepisów prawo do ubiegania się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Zgodnie z procedurami, muszą być jeszcze przyjęte przez Radę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwa członkowskie na wdrożenie będą miały 22 miesiące.

Więcej można przeczytać tutaj: https://agroprofil.pl/wiadomosci/nowe-limity-djp-dla-hodowli-swin-i-drobiu-ke-nie-odpuszcza

https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/zmiany-w-dyrektywie-o-emisji-przemyslowych-kolejny-cios-w-hodowcow-swin-i-drobiu,143247.html

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button