MAKROEKONOMIA

Czy do Polski wróci mięso drobiowe i jaja z Ukrainy?

Dzięki jasnemu stanowisku środowiska drobiarskiego, kilka dni temu polski rząd wprowadził zakaz wwozu do naszego kraju produkowanego na Ukrainie mięsa drobiowego i jaj. Podobne zakazy wydały inne państwa graniczące z Ukrainą, co wywołało niezadowolenie ze strony władz tego państwa.

Dzisiaj, jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie uchylające zakaz wwozu artykułów rolnych z Ukrainy. W zamian ma być stosowane rozwiązanie zaproponowane przez UE obejmujące przywóz pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Komisja zaznaczyła, że jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.

“Środki te stanowią część ogólnego pakietu wsparcia proponowanego przez Komisję i zostaną uzupełnione wsparciem finansowym dla rolników w pięciu państwach członkowskich oraz dalszymi środkami ułatwiającymi tranzyt zboża wywożonego z Ukrainy przez korytarze solidarności do innych państw członkowskich i krajów trzecich” – dodała KE.

Przypominamy, że na liście tej znajdowały się poza mięsem drobiowym i jajami także owoce miękkie, czy miód. Podobnie jak w przypadku drobiu, ich producenci podnosili brak możliwości obrony przed dumpingowymi cenami produktów z Ukrainy, w produkcji których stosowane są środki od dawna zakazane na terenie UE.

źródło: W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia uchylające zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych (msn.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button