Apel drobiarzy do ministra rolnictwa
Warszawa, dnia 26 kwietnia 2023 r.
Szanowny Pan
Robert Telus
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
Dotyczy: pomocy dla rolników producentów zbóż i nasion oleistych zw. z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
W imieniu reprezentowanych przez nas podmiotów – sygnatariuszy Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich, zwracamy się do Pana Ministra z apelem o interwencję i zapewnienie pilnych zmian w powołanych niżej rozporządzeniach lub praktyce ich stosowania. Rada Ministrów, w ramach wdrażania zapowiadanej pomocy dla rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, wydała następujące rozporządzenia (dalej zwane: „Rozporządzeniami”):
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 21 kwietnia 2023 r. – w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych;
- ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 21 kwietnia 2023 r. – zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Celem tych Rozporządzeń jest zapewnienie wsparcia dla rolników – producentów zbóż i nasion roślin oleistych w związku z istotnymi spadkami cen na rynku produktów rolnych – związanych w szczególności z importem z Ukrainy dotkniętej wojną w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej.
Warunkiem otrzymania wsparcia jest w szczególności udokumentowanie sprzedaży produktów rolnych objętych pomocą podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jest odpowiedzialna za realizacje zadań związanych z pomocą, nie uznaje za takie podmioty rolników prowadzących produkcję zwierzęcą (w tym hodowców drobiu) skupujących zboża i nasiona roślin oleistych celem ich wykorzystania na paszę.
W efekcie rolnicy – producenci zbóż, ze zrozumiałych względów, już teraz wstrzymują się ze sprzedażą swoich plonów hodowcom drobiu lub też domagają się ceny znacznie wyższej od rynkowej, bo podwyższonej o kwotę niemożliwej do uzyskania z ARiMR dopłaty. Prowadzi to do oczywistej i niedopuszczalnej nierówności w zakresie podmiotów skupujących zboża. Grozi bardzo istotnym kryzysem dla rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą, w szczególności hodowców drobiu produkujących pasze na potrzeby własnego gospodarstwa. Podkreślamy, że skup zbóż dokonywany przez hodowcy drobiu i pozostałych rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą stanowi bardzo istotną część krajowego skupu zbóż.
Wykluczenie tych podmiotów z zakresu Rozporządzeń powodować będzie nie tylko dramat u samych hodowców, ale także doprowadzi do efektów zupełnie sprzecznych z celami Rozporządzeń. W związku z powyższym niezbędna jest pilna interwencja i doprowadzenie do uwzględnienia rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą, a w szczególności hodowców drobiu, jako podmiotów skupujących zboża i nasiona roślin oleistych objęte pomocą w ramach Rozporządzeń.
Sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich:
Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka Przewodniczący;
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba GospodarczaDariusz Goszczyński Prezes Zarządu;
Krajowa Rada Izb Rolniczych Zygmunt Stromski Przewodniczący Ekspert Copa-Cogeca;
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz Piotr Lisiecki, Prezes Zarządu;
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI Wiesław Różański Prezes Zarządu;
Polska Federacja Hodowców Drobiu Jakub Pióro Prezes Zarządu;
Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi Wiesław Wojtczak Prezes Zarządu;
Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu Andrzej Danielak Prezes Zarządu Głównego