w , ,

Afera z ukraińskim zbożem może rykoszetem zaszkodzić drobiarzom

W tygodniku Wprost zamieszczono wywiad z Wojciechem Mojzesowiczem, byłym politykiem m.in. PSL, Samoobrony i PiS, w którym poruszono wątek wpływu afery z importem ukraińskiego zboża na branżę producentów mięsa.

Jak przekonuje Mojzesowicz, bierność polskich urzędników i bagatelizowanie problemu przez polityków może mieć poważne skutki, a nasze błędy skrupulatnie zostaną wykorzystane przez konkurencję

„Za chwilę w Unii Europejskiej zarzucą nam, że zboże techniczne dostało się do polskich kurników, paszy. Założę się, że nawet nie użyją słowa „ukraińskie” i nie powiedzą, że Polacy zostali zmuszeni do wpuszczenia go do kraju. Europejska konkurencja będzie nas punktować, że nie zadbaliśmy o bezpieczeństwo żywności na rynku europejskim. I to będzie katastrofa dla polskiej gospodarki” – uważa Mojzesowicz.

Zdaniem polityka, sam fakt przyzwolenia na wprowadzanie na swój rynek złego zboża czy mięsa, stawia w złym świetle wiarygodność polskiej gospodarki i zasad, do przestrzegania których się zobowiązaliśmy. W opinii Mojzesowicza, konieczne są szybkie i zdecydowane działania, np. polegające na natychmiastowym zamknięciu granicy, tak by problem zauważyli również urzędnicy z KE –  do czasu wypracowania mechanizmów gwarantujących jasne zasady i nadające się do przyjęcia także przez polskie otoczenie gospodarczo-prawne.

Źródło: https://www.wprost.pl/polityka/11176693/wojciech-mojzesowicz-dla-wprost-to-bedzie-katastrofa-dla-polskiej-gospodarki.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kolejne źródło wskazuje firmę ukraińskiego oligarchy jako przyczynę kryzysu importu mięsa drobiowego do UE.

Przewodniczący KFHDiPJ ekspertem Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Afery Zbożowo-Drobiowej