w , , , ,

KFHDiPJ na spotkaniu z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim

We wtorek 11 kwietnia 2023 roku w ministerstwie rolnictwa z inicjatywy m.in. Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj odbyło się spotkanie przedstawicieli naszej branży z wiceministrem rolnictwa. Naszą Federację reprezentował przewodniczący KFHDiPJ pan Paweł Podstawka.

Głównym tematem spotkania była kwestia niekontrolowanego importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy.

„Jako środowisko jesteśmy zadowoleni z podjęcia przez polskie władze tematu, o którym mówimy od dobrych kilku miesięcy. Musimy przy tym pamiętać, że skutki zaniechania władz w likwidacji lub radykalnego ograniczenia tego zjawiska, mogą mieć negatywny wpływ na całą branżę, z którą związanych jest około 100 tysięcy osób, a produkcja w skali roku jest szacowana na miliardy złotych. Oczekujemy teraz konkretnych i pilnych działań, w celu unormowania sytuacji” – powiedział Paweł Podstawka, przewodniczący KFHDiPJ.

Wiceminister Kowalski powiedział, że jest rekomendacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przywróceniu ceł i kontyngentów ja mięso drobiowe i jaja świeże z Ukrainy. To stanowisko ma być przekazane Komisji Europejskiej. Poinformował także o planach zorganizowania przez stronę polską spotkania ministrów rolnictwa państw UE w celu omówienia problemu niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy do państw Wspólnoty.

Wiceminister powiedział, że polskie władze zdają sobie sprawę z faktu zdominowania importu mięsa ukraińskiego i jaj do UE przez dwóch gigantów: spółkę MHP zarejestrowaną na Cyprze oraz ukraińską Avangardę.

„Jestem zwolennikiem przywrócenia ceł, ponieważ rolnictwo jest system naczyń połączonych. W tej chwili wypracowywane jest stanowisko rządu polskiego, ministerstwo rolnictwa prezentuje w tej sprawie twarde stanowisko (…) nie może być tak, że chociażby na imporcie drobiu z Ukrainy do UE zarabia jedna firma holenderska, nie ukraińscy producenci drobiu”. Ufam, że będziemy mówić jednym głosem by chronić nie tylko polskich, ale także europejskich producentów przed takimi praktykami ” – powiedział Kowalski.

Podczas spotkania reprezentant służb weterynaryjnych poinformował zebranych, że ze względów proceduralnych nie ma możliwości przebadania wszystkich partii wwożonego do UE partii mięsa drobiowego i jaj.

Ze swojej strony organizacje branży drobiarskiej zobowiązały się do przygotowania opracowania zawierającego dane świadczące o negatywnym wpływie importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy na podmioty tej branży działające na terenie UE oraz sam rynek mięsa drobiowego i jaj w UE.

fotografia ze spotkania: źródło FB wiceministra J.K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Notowania na 12 kwietnia

Kara za śmiertelne straszenie kurczaków