AKTUALNOŚCI

Kontrowersje wokół Funduszu Ochrony Rolnictwa

Zdaniem organizacji reprezentujących środowisko drobiarskie, forsowany przez ministerstwo rolnictwa pomysł utworzenia Funduszu Ochrony Rolnictwa, na który mieliby się składać producenci w celu ochronienia rolników przed nieuczciwymi praktykami, de facto jest dodatkową daniną, która osłabi producentów i zmniejszy konkurencyjność polskiej branży produkcji żywności.

Idea FOR polega na „utworzeniu  przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę, przetwarzanie lub dalszą odsprzedaż produktów rolnych funduszu, z którego miałyby być wypłacane rekompensaty producentom rolnym sprzedającym swoje produkty rolne w przypadku niewypłacalności tych podmiotów. Pieniądze wpłacane do Funduszu miałyby być gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.”

Według reprezentantów naszego środowiska, obecne rozwiązania prawne w wystarczający sposób obejmują kwestie związane z zaległościami płatniczymi czy niewypłacalnością podmiotów. W takiej sytuacji tworzenie nowego bytu w rzeczywistości nie wprowadzi nic nowego, a już z pewnością pożytecznego dla branży.

Źródło: media; https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/branza-krytykuje-nowa-danine-dla-drobiarstwa-strzal-w-stope,221935.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button