Naukowcy o metodach przenoszenia się wirusa grypy ptaków –  winni są także ludzie

Przez pięć lat grupa naukowców z terenu Europy badała sposoby, w jaki rozprzestrzenia się wirus grypy ptaków. Finansowany przez UE program prowadzony był przez Instytut Badań nad Zwierzętami im. Friedricha Loefflera w Niemczech.

Według naukowców, czasy gdy grypę ptaków przenosiło sezonowo dzikie ptactwo, należą już do przeszłości. Obecnie wirus rozpowszechnia się także przez działalność człowieka. Wirus przenosi się na przedmiotach, ubraniach i częściach maszyn.

„Podczas obchodzenia się z drobiem należy zachować większą ostrożność, a środki bezpieczeństwa biologicznego należy zintensyfikować. W wyniku badania zespół badawczy opracował wytyczne dotyczące wyższych standardów higieny dla personelu pracującego ze stadami w izolacji. Mają nadzieję, że wytyczne zostaną przyjęte w całej Europie” – stwierdzili naukowcy.

Za szczególnie niepokojący naukowcy uznali przypadki przenoszenia wirusa na ssaki. Największym problemem są świnie, których komórki mogą być „pośrednikiem” między ptakami a innymi ssakami – w tym ludźmi.

Na podstawie: https://swiatrolnika.info/informacje/naukowcy-nie-pozostawiaja-zludzen-ptasia-grypa-rozprzestrzenia-takze-przez-dzialalnosc-czlowieka.html

Exit mobile version