w , ,

Rolnicy chcą zablokować granicę z Ukrainą. Powód – niekontrolowany import żywności

Polscy rolnicy domagają się ochrony przed niekontrolowanym importem taniego zboża zza wschodniej granicy. Jak podkreślają, przywożony towar produkowany jest często bez zachowania standardów wymaganych od producentów w UE i przy użyciu chemikaliów zabronionych już na terenie Wspólnoty. Aby zamanifestować swoje zaniepokojenie, polscy rolnicy chcą wejść w porozumienie z rolnikami ze Słowacji, Węgier i Rumunii, by zablokować całą granicę z Ukrainą i dać w ten sposób sygnał władzom unijnym.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że o możliwym wpływie na nasze rynki taniego zboża, mięsa i jaj z Ukrainy prezes KFHDiPJ Paweł Podstawka ostrzegał już w zeszłym roku.  Wskazywał m.in. na rolę branży drobiarskiej jako głównego odbiorcy zboża paszowego od polskich rolników i potencjalnie negatywne konsekwencje lekceważenia roli naszej branży dla polskich producentów zboża.  

„Mówiąc o bezpieczeństwie żywnościowym naszego państwa, trzeba patrzeć kompleksowo i długoterminowo na wszystkie elementy gospodarki naszego kraju i pamiętać, że to, co można łatwo i szybko zniszczyć i zdestabilizować, trzeba będzie odtwarzać przez wiele miesięcy, a może i lat, a opuszczone przez naszych producentów miejsce na rynku szybko i chętnie zajmą dostawcy z innych krajów” – mówił w wywiadzie w sierpniu 2022 roku Paweł Podstawka.

na podstawie: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/polscy-rolnicy-zablokuja-cala-granice-z-ukraina-chca-zwrocic-uwage-brukseli/7sbk3dk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Amerykanie chcą wiedzieć, czy mięso na półce w sklepie jest naprawdę produkowane w USA

Hodowcy drobiu z Wielkiej Brytanii domagają się uwzględnienia ich branży w ulgach energetycznych