MAKROEKONOMIA

Sawicki przyznaje – otwarcie rynku na import z Ukrainy było błędem

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki przyznał w rozmowie z „portalem spożywczym”, że otwarcie polskiego rynku żywności na import Ukrainy bez zastosowanie odpowiednich mechanizmów obronnych był błędem.

Były minister rolnictwa powiedział, że do Polski – według różnych szacunków – ze wschodu mogło napłynąć 2,5 mln ton pszenicy i milion ton rzepaku (tj. blisko 30 procent krajowej produkcji rzepaku), co wywołało poważne problemy na polskim rynku zbóż.

“Mali przedsiębiorcy, którzy obracali powiedzmy ilością 20-30 tys. ton zboża, zakupili je od rolników w dobrej wierze, dzisiaj mają straty rzędu 8-10 mln złotych, to są bankruci” – powiedział Sawicki.

Polityk wyraził zdziwienie, że władze UE nie przewidziały takich skutków i dopiero teraz uruchamiane są mechanizmy wypłaty rekompensat dla rolników  z państw najbardziej dotkniętych niekontrolowanym importem zbóż z Ukrainy. Niestety, na razie politycy  nie zauważają problemu importu mięsa drobiowego i jaj, o którym KFHDiPJ wraz z KRD-IG informuje od dobrych kilku tygodni.

Na podstawie: https://www.portalspozywczy.pl/zboza/wiadomosci/sawicki-otwarcie-polskiego-rynku-na-ukrainskie-zboze-bylo-ogromnym-bledem,220923.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button