MAKROEKONOMIA

Rośnie eksport drobiu z Rosji

Ograniczenia i sankcje nałożone na Rosję w wyniku jej agresji na Ukrainę nie mają większego wpływu na produkcję i handel rosyjskim drobiem. Jak poinformował federalny Agroexport, wielkość eksportu mięsa drobiowego z Rosji w 2022 roku wzrosła wartościowo o połowę w porównaniu z 2021 rokiem.

„W 2022 roku rosyjski eksport mięsa drobiowego kontynuował pozytywny trend z ostatnich lat, zwiększając się o kolejne 16% w ujęciu fizycznym i 51% w ujęciu pieniężnym. Od 2017 roku naturalny wolumen sprzedaży mięsa drobiowego za granicą wzrósł ponad dwukrotnie, a przychody wzrosły 4,7-krotnie” – napisano w raporcie agencji.

Największym rynkiem zbytu dla rosyjskiego drobiu są Chiny (39 proc.), które w 2022 roku sprowadziły z Rosji 139 tysięcy ton mięsa drobiowego. Kolejne miejsca zajmuje Arabia Saudyjska i Kazachstan.

Jak podaje Agroexport, ponad 90% eksportowanego mięsa drobiowego pochodzi z kurcząt domowych, ale rozwijają się również wysyłki innych produktów drobiowych. Dla przykładu eksport mięsa indyczego w 2022 roku wzrósł wolumenowo o 19% i pieniężnie o 45%.

Na podstawie: https://alekseev.biz/news/poultry-exports-from-russia-increased-by-51-in-2022/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button