RYNEK KONSUMENTA

Wegańskie nie zawsze znaczy zdrowe

Nawet ładnie zapakowany batonik, nafaszerowany syropem fruktozowo-glukozowym i całym pakietem konserwantów i barwników nie ma szans, by uznać go za zdrową żywność – przekonuje portal zdrowie Polskiej Agencji Prasowej.

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Nawarrze przez 15 lat obserwowała 20 tys. ochotników w wieku od 20 do 91 lat, analizując m.in. konsumpcję ponad setki różnych produktów spożywczych. Naukowcy chcieli sprawdzić wpływ ultra-przetworzonego jedzenia na ogólne ryzyko śmierci. Wyniki pokazały jasno, że lepiej takiego jedzenia unikać. „Większe spożycie ultra-przetworzonego jedzenia (ponad 4 porcje dziennie) niezależnie wiązało się z 62 proc. większym ryzykiem zgonu z dowolnej przyczyny. Dla każdej dodatkowej porcji ryzyko śmierci rosło o 18 proc.” – piszą naukowcy w pracy opublikowanej w periodyku „The BMJ”.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo, którzy przebadali sto tysięcy osób pod kątem wpływu wysoko przetworzonej żywności na rozwój wielu chorób cywilizacyjnych. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego uznali że:

„Nie wszystkie wegańskie diety muszą przynosić korzyści zdrowotne ze względu na potencjalne szkodliwy wpływ ultra-przetworzonej żywności ma jakość i zdrowotne walory takiej diety”

Więcej na: https://zdrowie.pap.pl/dieta/wege-nie-zawsze-znaczy-zdrowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button