MAKROEKONOMIA

Brytyjscy drobiarze domagają się ochrony przed rosnącymi cenami energii

Cztery brytyjskie związki zawodowe apelują o poszerzenie programu energetycznego ETII, który ogranicza ceny energii elektrycznej o ogrodnictwo i produkcję drobiu.

Od kwietnia 2023 r. program zapewni ulgę energetyczną na wysokim poziomie w wielu sektorach, w tym w przetwórstwie spożywczym i produkcji. Jednak obecnie wyklucza podstawową produkcję rolną, mimo że energia jest krytycznym źródłem w produkcji żywności. Związki ostrzegają, że kiedy pod koniec marca zmieni się program ulg w rachunkach za energię, wyższe koszty energii będą „poważnym wyzwaniem dla wszystkich rolników”.

„Producenci drobiu są uzależnieni od gazu i elektryczności, aby hodować drób i bezpiecznie przechowywać świeże produkty, i będą mieli trudności z zaabsorbowaniem ogromnych podwyżek cen energii” – powiedział David Brown, prezes UFU

W liście związkowców stwierdzono, że jeśli program nie zostanie zmieniony w celu zapewnienia wyższego poziomu ulg, krajowa produkcja żywności może spaść, stwarzając długoterminowe ryzyko inflacji cen konsumpcyjnych żywności. Może to również mieć negatywny wpływ na tysiące przedsiębiorstw łańcucha dostaw, które są utrzymywane przez sektor rolniczy.

na podstawie: https://www.thescottishfarmer.co.uk/news/23365300.unions-demand-horticulture-poultry-included-energy-relief/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button