MAKROEKONOMIA

Ukraiński potentat drobiarski odzyskuje siły

Pomimo trwającej wojny, eksport drobiu z Ukrainy w ubiegłym roku wzrósł o 18,6 procenta w stosunku do 2021 roku. Według szacunków ukraińskiej Służby Celnej, w 2022 roku z kraju wywieziono w ramach eksportu drób o wartości 825,9 mln USD.

Największym odbiorcom ukraińskiego drobiu była Holandia (blisko jedna trzecia eksportu) , Arabia Saudyjska i Słowacja. Sytuację ukraińskich drobiarzy poprawia fakt wzrostu cen drobiu na rynku krajowym o około 10 procent i o ponad 30 procent pod względem cen eksportowych.

Pomimo przerw w dostawach energii, producenci drobiu z Ukrainy, w tym największy z nich – MHP, nie przerywają produkcji, choć jak przyznają, w wielu przypadkach konieczne jest korzystanie z generatorów prądu, a na niektórych obiektach konieczne było zawieszenie działalności. Obecnie  MHP znów pracuje niemal na pełnych obrotach, wykorzystując kombinację energii z sieci państwowej, biogazowni MHP i generatorów diesla. Firma szacuje, że w grudniu 2022 roku MHP wyprodukowało 57 000 ton drobiu w porównaniu do 69 000 ton w grudniu 2021 roku.

źródło: Essfeed.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button