MAKROEKONOMIA

Ukraina w UE – jakie będą konsekwencje dla polskich rolników?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć portal Agronews, który zamieszcza obszerną analizę potencjału ukraińskiego rolnictwa. Już dzisiaj widać, jaki wpływ na polskie gospodarstwa potrafi wywierać import żywności z tego kraju. Niekontrolowany, choć nieco ograniczony przez wojnę, import zbóż, mięsa i jaj, wbrew zapewnieniom urzędników już teraz dał się mocno we znaki polskiej wsi.

W przypadku zacieśnienia współpracy Ukrainy z UE czy nawet jej wejścia do Wspólnoty, zawirowania mogą być znacznie większe. Trzeba pamiętać, że Ukraina dysponuje olbrzymią częścią ziem uprawnych w skali całego kontynentu. Do tego,  po upadku gospodarki komunistycznej, powstałe tam przedsiębiorstwa rolnicze i gospodarstwa w znakomitej części składają się z obszarów przekraczających tysiąc hektarów. Wiele z nich tak naprawdę to własność światowych koncernów, które już dzisiaj wykorzystują potencjał Ukrainy (i brak niektórych ograniczeń i wymogów znanych z UE) do produkcji taniej żywności.

Zdaniem autorów analizy, jeżeli scenariusz zbliżenia się Ukrainy do gospodarki UE się spełni, produkcja żywności przeniesie się na wschód. Otwartym zostaje pytanie, jaka przyszłość wówczas czeka polskie rolnictwo.

Oprac. Na podstawie: https://agronews.com.pl/artykul/jak-wejscie-ukrainy-do-ue-wplynie-na-polskie-rolnictwo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button