w , ,

Wielki powrót chowu klatkowego

Jak informuje portal KalendarzRolnikow.pl, w USA pojawił się nowy trend. Ze względu na wysokie ceny jaj i grypę ptaków, rośnie zainteresowanie chowem klatkowym, który oferuje najtańsze jaja, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiego bezpieczeństwa hodowli – zwłaszcza w porównaniu z chowem wolnym.

Według portalu, amerykańscy klienci wypowiedzieli się jasno na temat najważniejszych dla nich kryteriów przy kupnie jaj. Jest to cena. Obecnie w USA utrzymywanych jest 309 mln kur nieśnych, z czego 34,6 procenta to osobniki hodowane w systemach alternatywnych. Panująca obecnie grypa ptaków ujawniła słabe punkty tego typu hodowli, w efekcie czego ceny jaj poszybowały w górę. Detaliści, którzy wcześniej deklarowali zaopatrywanie klientów wyłącznie w jaja z produkcji innej niż klatkowe, dzisiaj wycofują się z wcześniejszych zobowiązań.

O zagrożeniach związanych z całkowitym odejściem od chowu klatkowego informowali także polscy producenci. W ostatnich wywiadach dla ogólnokrajowych mediów jasno mówił o nich prezes naszej Federacji, pan Paweł Podstawka.  Na razie działające w Polsce sieci handlowe podtrzymują mniejsze zainteresowanie „trójkami”, jednak nie wiadomo, jak na nieuchronny wzrost cen jaj „alternatywnych” zareagują ciągle ubożejący polscy  klienci. A to oni, podobnie jak w USA, będą mieli ostatnie i decydujące słowo.

Oprac. Red. na podstawie: https://www.kalendarzrolnikow.pl/13757/handlowcy-w-usa-chca-jaj-klatkowych-a-w-polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mrożony kurczak z Polski podbije rynki światowe?

Ceny jaj według MRiRW na 22 stycznia 2023 roku