MAKROEKONOMIA

Jajeczny kryzys dotarł do Polski?

O problemie z odpowiednią podażą jaj piszą już niemal wszystkie poważne redakcje na świecie. Temat potencjalnego problemu z dostępnością jaj dotarł także do Polski. Jak wyjaśnia portal wp.pl tłumaczy problemy światowym problemem z cenami pasz oraz epidemią ptasiej grypy, która dziesiątkuje stada w wielu państwach będących tradycyjnym producentem jaj. Autorzy artykułu, powołują się na dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podają że w ciągu roku cena jajka wielkości M wzrosła o 86 procent, a jajka większe lub z wolnego wybiegu, w wielu sklepach już dawno przekroczyły pułap jednego złotego za sztukę. Cena wytłaczanki jaj „ekologicznych” to czasem już 20 złotych.

Przytoczono także cytat z wypowiedzi, jaką dla portalu Gazeta.pl udzielił Paweł Podstawka, przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Pytany o perspektywy cenowe jaj prezes Podstawka powiedział:

– Za chwilę obserwowali będziemy raczej wysokie wzrosty cen, bo polskim producentom bardziej będzie opłacało się wyeksportować jajka niż walczyć z nieuczciwymi praktykami polskiego przemysłu. Szacujemy, że wzrosty cen będą trwały do maja-czerwca 2023 roku.

Oprac. Red na podstawie: https://wiadomosci.wp.pl/cena-jajek-w-2023-osiagnie-rekord-nadciaga-widmo-kryzysu-6860055320341152a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button