MAKROEKONOMIA

Bez ochrony celnej rynek jaj UE ulegnie konkurencji

Naukowcy z Uniwersytetu Wageningen na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Jaj oraz Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Jaj dokonali analizy wpływu ceł stosowanych przez UE na sytuację producentów jaj w Unii.

Według ich wyliczeń, jeżeli obecne cła importowe na jaja zostałyby zmniejszone o połowę, dostawcy z USA i Ukrainy mogliby zaspokoić popyt na proszek jajeczny w cenach niższych niż unijny sektor tej produkcji. W scenariuszu z 50 proc. niższymi cłami importowymi i 10 proc. niższym kursem euro wobec walut krajów trzecich, dostawcy proszku jajecznego z Ukrainy, USA, Argentyny i Indii mogliby podciąć średni poziom cen w Unii Europejskiej.  Bez ceł przywozowych i kursu walutowego niższego o 10 proc. przewaga cenowa tych czterech państw pod względem produkcji i dostaw proszku jajecznego wahałaby się od 16 do 24 proc.

Wygląda na to, że bez ceł unijni producenci jaj nie mają większych szans na przetrwanie w starciu z konkurencją z państw spoza UE – co wydaje się potwierdzać zamieszanie jakie wywołał niekontrolowany import jaj z Ukrainy. Jak się okazuje, nawet w przypadku Polski, która produkuje najtańsze w UE jaja w skorupkach (0,96 euro za kilogram), ceny jaj z  Ukrainy będą niższe o około jedną piątą.

Skąd ta różnica? Według obliczeń naukowców, aż 14 procent kosztów produkcji jaj w UE to efekt przepisów dotyczących ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt.

Źródło: https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/drob-i-jaja/cla-przywozowe-chronia-unijnych-producentow-jaj,127648.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button