w ,

Specjaliści o jajkach, czyli rozprawiamy się z mitami

Jeszcze kilkanaście lat temu niektórzy eksperci medycyny i dietetycy straszyli miłośników jaj możliwymi konsekwencjami ich spożycia. Nauka nie stoi w miejscu i dzisiaj okazuje się, że wiele z tamtych przestróg nie ma żadnego oparcia w faktach, choć poprzez ich wielokrotne powtarzanie weszły do szerokiego obiegu.

Tematem zajął się portal medonet, który postanowił przybliżyć ostanie wyniki badań na temat wpływu spożycia jaj na zdrowie człowieka. Pierwszy wniosek to uznanie jajka za jedno z najlepszych źródeł białka, jakie możemy dostarczyć przy okazji posiłku.

Jajko średniej wielkości dostarcza 78 kcal, a zawiera aż 6,5 g białka. Tłuszczu ma 5,8 g, z czego 2,3 g to tłuszcz jednonienasycony.

Co ciekawe, według amerykańskiego National Health and Examination Survey (NHANES) osoby, które spożywały jaja miały niższy poziom cholesterolu od osób, które unikały jaj. Na dodatek osoby konsumujące jaja spożywały mniej cukrów oraz więcej błonnika. Nie wykazano jakiekolwiek znaczącego wpływu spożywania jaj na masę ciała czy obwodu w talii. Uznano, że spożycie trzech lub więcej jaj tygodniowo sprzyja zdrowiu i może mieć pozytywne skutki w poprawie jakości diety.

Specjaliści nie znaleźli dowodów na związek jedzenia jaj z chorobami układu krążenia pod względem stężenia „złego” cholesterolu we krwi. Nie do końca wyjaśniono wpływ jaj w diecie na rozwój cukrzycy. Co prawda wśród zbadanych, którzy uwzględniali w swojej diecie jaja przypadków cukrzycy było więcej, jednak jak zaznaczają specjaliści, często było to związane z jednoczesną, zwiększoną konsumpcją przetworzonego mięsa.

Więcej na: https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/czy-jajka-podnosza-cholesterol-ile-jajek-mozna-zjesc-w-tygodniu/pg6dt60

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rząd chce przedłużenia programu zwalczania salmonelli w stadach indyków

Kukurydza z Ukrainy skażona mykotoksynami?