MAKROEKONOMIA

Prognozy cen drobiu na 2023 rok według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz

Według informacji udzielonych przez KIPDiP na początku grudnia 2022 roku w Polsce było ponad 127 mln piskląt kurcząc rzeźnych więcej, niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 10,6 procenta. Czy zatem wcześniejsze obawy związane z opłacalnością hodowli były nieuzasadnione?

Na ten temat wypowiedzieli się już analitycy banku PKO BP:

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu drobiu w 2023 ukształtuje się na poziomie nieznacznie wyższym niż w 2022 (zmiana w zakresie od -4% do +6% r/r). W 1h23 ceny zanotują spadki r/r, niemniej spadki produkcji będą utrzymywać je na podwyższonym poziomie. Wysoki poziom inflacji oraz spowalniająca gospodarka będą czynnikami oddziałującymi w kierunku spadków konsumpcji. Drób może zyskać względem droższej wieprzowiny i wołowiny w czasie spowolnienia, niemniej, popyt na droższe elementy tuszki może się obniżyć. Spadek zapotrzebowania może dotyczyć w dużej mierze sektora HoReCa, gdyż konsumenci mogą ograniczać wydatki na gastronomię.

Według danych na 9 stycznia 2023 roku na wolnym rynku cena skupu kurczaka brojlera utrzymywała się na poziomie 5.30-5,70 złotego za kilogram, co daje średnio 5,45 zł/kg. Oznacza to spadek o 4 grosze na kilogramie w porównaniu z notowaniami z 4 stycznia. W kontraktacji cena wynosiła od 5,48 do 5,73 za kilogram  

kontraktacja: 5,48 – 5,73 zł/kg (średnia: 5,60 zł/kg na podstawie informacji z 10 ubojni). 

Źródło: 

https://www.cenyrolnicze.pl/drob/kurczaki-kury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button