w ,

Polska i Hiszpania na czele państw stosujących klatkowy chów kur niosek

Jak informuje portalhandlowcy.pl,  w Europie rośnie udział hodowli drobiu, w którym nie wykorzystuje się klatek. W 2021 r. udział zarejestrowanych stanowisk w klatach z malał z 48,1 do 44,9 procent.

W takich państwach jak Austria czy Luksemburg chów klatkowy został zakazany. W innych państwach UE jego udział spadł do poziomu poniżej 10 procent. Wśród przodujących państw utrzymujących nadal chów klatkowy jest Polska (ponad 76 procent) i Hiszpania (ponad 74 procent).

Sposób hodowli oczywiście przekłada się na ceny jaj. I tak w Austrii jajka są najdroższe w UE, a najtańsze na Litwie, gdzie w klatkach hoduje się prawie 80 procent kur.

Polska jest drugim po Niemczech producentem jaj i trzecim eksporterem w UE. Udział w rynku producentów jaj wynosi 13,6%. Natomiast jesteśmy jednocześnie też krajem o najwyższym pogłowiu kur w klatkach. Natomiast pod względem cen kraj nasz znajduje się na ósmym miejscu. Mimo wysokich cen, za pierwsze trzy kwartały 2022 r. eksport jaj z Polski wzrósł znacząco, prawie o 50%.

Pełny raport nt. rynku jaj będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu Hodowcy Drobiu.

Na podstawie: http://www.portalhodowcy.pl/component/content/article/106-aktualnosci/hodowca-drobiu/6128-ue-maleje-udzial-klatek-w-chowie-kur-niesnych?Itemid=407

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy Europa jest gotowa do ograniczenia produkcji żywności?

Czy hobbyści stanowią zagrożenie dla profesjonalnych hodowców drobiu?