MAKROEKONOMIA

Czy Europa jest gotowa do ograniczenia produkcji żywności?

Podczas konferencji Outlook 2022-2032 komisarz unijny do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski wskazał na problemy, które mogą w najbliższych latach wpłynąć na rynek produkcji żywności w Unii Europejskiej. Zaliczył do nich między innymi malejącą liczbę gospodarstw i coraz wyższy średni wiek prowadzących je gospodarzy.

W przedstawionym na spotkaniu  raporcie wskazano, że do 2032 roku zmniejszy się powierzchnia uprawianych w UE zbóż, przy czym wspólnota będzie nadal eksporterem pszenicy i jęczmienia oraz importerem ryżu oraz kukurydzy. Jednocześnie wzrosnąć ma spożycie zbóż na cele konsumpcyjnie ( o blisko 4 procent), przy spadku zużycia na pasze o ponad 6 procent.

Założono wzrost o ponad 54 procent  produkcję roślin bobowatych i o jedną trzecią większą produkcję nasion soi.

Jeżeli chodzi o mięso, bo eksperci UE uważają, że jego konsumpcja spadnie o około 1,5 kg na statystycznego mieszkańca. W największym stopniu zmaleje konsumpcja wołowiny, a wieprzowinę będzie zastępować coraz częściej drób.

„Całkowita liczba krów w UE ma się zmniejszyć o 2,8 mln sztuk (9,1 proc.), przy różnej sytuacji w poszczególnych krajach UE. Oczekuje się, że po wysokim poziomie w 2022 r. cena wołowiny ponownie spadnie ze względu na bardziej zrównoważoną podaż i popyt. Jeśli chodzi o wieprzowinę, przewiduje się, że produkcja UE będzie spadać o 1 proc. rocznie w latach 2022–2032, co odpowiada 2,2 mln ton w całym okresie.Przejście na dietę roślinną może doprowadzić do wzrostu znaczenia białkowych alternatyw dla mięsa, ale zakłada się, że nadal mają one stanowią bardzo mały udział w rynku”

Zmniejszenie produkcji mięsa będzie wiązało się z mniejszym popytem na uprawy roślin wykorzystywanych na pasze. W sumie, zdaniem ekspertów UE, da to wyraźny efekt pod względem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, przy zachowaniu samowystarczalności pod względem żywności.

Oprac. Red. Więcej: https://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/perspektywy-rolnictwa-ue-na-lata-2022-2032-spowolnienie-wzrostu-produkcji-w-glownych-sektorach,126524.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button