w , ,

Czy dieta wegetariańska zawsze jest bezpieczna dla dziecka?

Polska Agencja Prasowa opublikowała bardzo ciekawy wywiad z Pauliną Gryz, dietetykiem Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie. Jego autorka dopytuje się m.in. o zasady diety wegetariańskiej w przypadku, gdy jej adresatem są dzieci i młodzież. Jak zaznacza pani dietetyk, odpowiednie dobranie zamienników białka mięsnego wcale nie jest takie proste.

„Jeśli maluch ma być wege, bo rodzice podążają za modą, to odradzam stanowczo, gdyż to może być niebezpieczne dla dziecka” –  Paulina Gryz, dietetyk Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie.

Specjalistka w rozmowie z dziennikarką podkreśla, że odpowiedni dobór zamienników mięsa musi uwzględniać braki niektórych białek czy na przykład witaminy B12, która występuje wyłącznie w mięsie i tylko za jego pośrednictwem ludzki organizm jest w stanie ją przyswoić. Ostrzega jednocześnie, że w przypadku niewłaściwej suplementacji, mogą się pojawić niedobory stwarzające problemy dla rozwijającego się organizmu dziecka.  Niestety, jak zaznacza, znane są jej przypadki, gdy placówka wychowawczo-oświatowa oferująca dzieciom posiłki bezmięsne, przygotowywała je ze składników nie dających możliwości odpowiedniego skomponowania dań w taki sposób, by były one pełnowartościowym zamiennikiem mięsa. Jednocześnie zaznacza, że także jedząc mięso, bez problemu możemy prowadzić zdrowy i zrównoważony tryb życia.

Co ciekawe, pani dietetyk ostrzega przed dostępnymi w handlu „zamiennikami mięsa”, które po lekturze ich składu okazują się wyrobami wysokoprzetworzonymi, nie mającymi specjalnych wartości odżywczych, za to pełnymi różnego rodzaju ulepszaczy, wypełniaczy i syntetycznych substancji smakowych. Oprac. Red. cały artykuł można przeczytać tutaj https://www.portalspozywczy.pl/zywnosc-roslinna/wiadomosci/czy-dieta-wege-jest-dobra-dla-dzieci-i-mlodziezy-wywiad,216866.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Przypominamy zasady dotyczące zapobiegania ptasiej grypie

W piśmie informatyków o koniecznych ograniczeniach w produkcji i konsumpcji mięsa