MAKROEKONOMIA

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega: jest coraz mniej niosek, będą kłopoty z jajami.

Jak informuje „Gazeta Współczesna”, jajko w marketach osiąga ceny dochodzące do 1,55 złotego za sztukę, a tzw. ekologiczne nawet 1,8 złotego za sztukę w wielkości M. Według danych GUS z października 2022 roku, za jaja kurze płacimy o 21,7 proc. więcej niż rok temu.

Gazeta, powołują się na dane KIPDiP wyjaśnia to zjawisko m.in. malejącą liczbą kur niosek w polskich hodowlach.

„Według danych Izby w lipcu 2022 wielkość wylęgów niosek podliczono na niespełna 1 mln 665 tys. sztuk, czyli spadek w stosunku do lipca poprzedniego roku aż o ponad 52 proc. Jeszcze bardziej uderzające może być to, że 47-procentowy spadek dzieli tegoroczny lipiec od poprzedniego miesiąca, czyli od czerwca tego roku.”

Oznacza to, że baza produkcji jaj zmniejszyła się o jedną dziesiątą i nadal maleje. Mniejsza podaż towaru to gwarantowany nacisk na podniesienie ceny jednostkowej. Według szacunków Izby, nic nie wskazuje, żeby ceny tego produktu miały maleć w ciągu najbliższych tygodni. Na szczęście, raczej nie grozi nam reglamentacja jaj, jak ma to miejsce np. w Wielkiej Brytanii.

Problemom drobiarzy nie sprzyja grypa ptaków, która atakuje stada w krajach, gdzie popularny stał się wolny wybieg. Choroba, rosnące koszty produkcji dotknęły także Niemcy, gdzie od lutego do czerwca produkcja piskląt niosek spadła o 38 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, Włochy (spadek o 47 proc.), Holandia (minus 11 proc.) czy Węgry (spadek o 23 proc.).

Hodowców do utrzymywania dużych stad nie zachęca brak stabilności na rynku pasz i energii.

Oprac. Red.

Więcej:

https://wspolczesna.pl/dlaczego-ceny-jajek-tak-urosly-wypieki-na-swieta-beda-drozsze-ekspert-mowi-o-spadku-poglowia-kur-niesnych/ar/c8-17062505

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button