RYNEK KONSUMENTA

Wieszczą koniec mięsa w najbliższej dekadzie

W ciągu najbliższych lat rola mięsa jako składnika pożywienia ludzi zostanie zmarginalizowana – tak uważa czterdzieści procent ankietowanych w badaniu cytowanym przez portal vegconomist.

Autorzy artykułu twierdzą, że aż czterech z dziesięciu ankietowanych wyraziło przekonanie, że w ciągu najbliższej dekady produkty roślinne zastąpią mięso w ludzkiej diecie. Potwierdzeniem tej tezy ma być rosnąca liczba wegetarian i wegan, którzy już dzisiaj radykalnie ograniczają lub wręcz eliminują mięso ze swojego jadłospisu. W 2019 roku do wegetarianizmu przyznawało się 17 procent pytanych. Dzisiaj jest to już 22 procent. Co więcej, rośnie liczba osób zainteresowanych zmianą swojej diety na roślinną.

„Zainteresowanie wypróbowaniem diet roślinnych rośnie również we wszystkich grupach wiekowych; 40 procent pokolenia Z, 43 procent pokolenia milenialsów, 37 procent pokolenia X i 28 procent pokolenia baby boomers stwierdziło, że jest bardzo zainteresowane próbą stylu życia opartego na roślinach. (…) Prawie dziewięciu na dziesięciu konsumentów (89%) twierdzi, że kupowanie zdrowej ekologicznie i odpowiedzialnej żywności jest dla nich ważne. Dwie trzecie (64%) twierdzi, że jest w stanie zapłacić więcej za takie produkty, pomimo obecnych kosztów utrzymania”.

Jako powody odejścia od tradycyjnych form dostarczania białka na rzecz żywności pochodzenia roślinnego ankietowani podawali m.in. potrzebę sprawiedliwego pozyskiwania żywności, troskę o los planety oraz potrzebę znalezienia bezpiecznych metod pozyskiwania żywności w niepewnych czasach, gdy dotychczasowe łańcuchy dostaw stały się niepewne (np. z powodu pandemii COVID-19, czy wojny na Ukrainie).

Oprac. Red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button