RYNEK KONSUMENTA

Urzędnicy z Hiszpanii zalecają ograniczenie spożycia mięsa

Jak informuje portal foodfakty.pl,  Komitet Hiszpańskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN) ogłosił nowe rekomendacje na temat ilości spożywanego mięsa przez mieszkańców tego państwa. Jest to o tyle istotne, że Hiszpanie statystycznie jedzą najwięcej mięsa w Unii Europejskiej.

Według nowych rekomendacji, do zdrowego życia i zgodnego z interesem całej planety, Hiszpanom powinny wystarczyć zamiast 2-4,  0-3 porcje mięsa tygodniowo, najlepiej drobiowego.  Mieszkańcy półwyspu powinni także zredukować spożycie mleka i jaj. Tych ostatnich zaleca się jeść do 4 tygodniowo.  Specjaliści z ASEAN zalecają też zmniejszenie ilości wyrobów wytwarzanych ze zbóż, natomiast polecają zwiększenie ilości spożywanych ryb,  orzechów i ziaren.

„Zmiana diety na bardziej zróżnicowaną i zbilansowaną, opartą przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego i w mniejszym stopniu na produktach zwierzęcych – zgodnie z założeniami diety śródziemnomorskiej – może przyczynić się do poprawy zdrowia oraz ogólnego dobrostanu hiszpańskiej populacji, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ gospodarki żywnościowej na środowisko” – twierdzi AESAN

W ocenie AESAN, zmiany w rekomendacjach w pozytywny sposób wpłyną na zdrowie mieszkańców Hiszpanii, co ma znajdować potwierdzenie w różnego rodzaju badaniach naukowych.

oprac. red.

więcej: https://foodfakty.pl/przelomowe-normy-zywienia-w-hiszpanii-eksperci-zalecaja-0-3-porcji-miesa-tygodniowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button