w ,

Bezpieczna Ferma zintegruje hodowców i ubojnie z Pomorza.

Z inicjatywy Pomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i przy nieocenionej pomocy ubojni Mielewczyk, Gosz i Rzeźnia Konkol możliwe było zorganizowanie pierwszego spotkania od ponad dwóch lat pandemii. Do przepięknego zakątku Kaszub, hotelu Wichrowe Wzgórze w Chmielnie przybyło ponad stu hodowców z całego regionu. Zapowiedź prezentacji nowego programu Pomorskiego Zrzeszenia i ubojni wzbudziło ogromne zainteresowanie nie tylko hodowców, ale i mediów. Reporterzy z Kuriera Kaszubskiego i Radia Gdańsk na bieżąco dokumentowali wydarzenie i przeprowadzali wywiady z uczestnikami.

 Współorganizatorzy spotkania

O randze spotkania świadczyła obecność przedstawicieli najważniejszych instytucji i urzędów, którym zależy zarówno na bezpiecznej przyszłości branży drobiarskiej, jak i transformacji rolnictwa w kierunku ochrony klimatu i środowiska. 

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego reprezentował wicemarszałek Józef Sarnowski, który wygłosił wykład na temat konieczności ograniczania śladu węglowego w rolnictwie. Deklarację pomocy wszystkim hodowcom drobiu złożył wicestarosta Powiatu Kartuskiego pan Piotr Fikus. 

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowała Pani Regina Kleina, która zaprosiła hodowców na konferencję drobiarską organizowaną przez PODR.

Krajowa Rada Drobiarska – Izba Gospodarcza

Na spotkaniu był również obecny dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarskiej pan Dariusz Goszczyński, który opowiedział o swoich bieżących działaniach na szczeblu Unii Europejskiej. 

Poruszone zagadnienia tylko utwierdziły hodowców w przekonaniu, że nie ma odwrotu od ograniczania śladu węglowego i budowania silniejszej pozycji konkurencyjnej hodowców.

Bezpieczna Ferma

Daniel Olszewski, doradca Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj zaprezentował projekt transformacji hodowli drobiu “Bezpieczna Ferma w trosce o zwierzęta, klimat i środowisko”. W ostatnich miesiącach trwały konsultacje z panią Joanną Grzymkowską (ubojnia Mielewczyk), Damianem Goszem (ubojnia Gosz) i Mariką Plichta (Rzeźnia Konkol) w zakresie podjęcia współpracy i połączenia sił, co w efekcie doprowadziło do zaangażowania właścicieli ubojni w organizację spotkania. Prezentacja pokazała bieżącą sytuację branży w szerszym kontekście, zwłaszcza działalności pseudo aktywistów, demolujących hodowlę drobiu. Najważniejszym przesłaniem Bezpiecznej fermy była jednak konieczność podjęcia wysiłku na rzecz wypracowania przyszłej silnej pozycji konkurencyjnej hodowców i ubojni w łańcuchu dostaw. Ta propozycja Pomorskiego Zrzeszenia została bardzo dobrze przyjęta przez hodowców, o czym świadczyły nowe deklaracje członkowskie złożone przez kilkudziesięciu hodowców.

Głos hodowców

Po prezentacji i krótkiej przerwie zawiązała się dyskusja, podczas której reprezentanci ubojni potwierdziły konieczność podjęcia wspólnych działań. 

Spotkanie było ważnym krokiem w integracji branży drobiarskiej na Pomorzu. Pomorskie Zrzeszenie planuje dalsze działania i powołanie wspólnie z ubojniami zespołu roboczego, który opracuje zasady współpracy pod szyldem Bezpiecznej Fermy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ważne spotkanie hodowców Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia

Czy to koniec Piątki dla zwierząt?