Z inicjatywy Pomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj i przy nieocenionej pomocy ubojni Mielewczyk, Gosz i Rzeźnia Konkol możliwe było zorganizowanie pierwszego spotkania od ponad dwóch lat pandemii. Do przepięknego zakątku Kaszub, hotelu Wichrowe Wzgórze w Chmielnie przybyło ponad stu hodowców z całego regionu. Zapowiedź prezentacji nowego programu Pomorskiego Zrzeszenia i ubojni wzbudziło ogromne zainteresowanie nie tylko hodowców, ale i mediów. Reporterzy z Kuriera Kaszubskiego i Radia Gdańsk na bieżąco dokumentowali wydarzenie i przeprowadzali wywiady z uczestnikami.
Współorganizatorzy spotkania
O randze spotkania świadczyła obecność przedstawicieli najważniejszych instytucji i urzędów, którym zależy zarówno na bezpiecznej przyszłości branży drobiarskiej, jak i transformacji rolnictwa w kierunku ochrony klimatu i środowiska.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego reprezentował wicemarszałek Józef Sarnowski, który wygłosił wykład na temat konieczności ograniczania śladu węglowego w rolnictwie. Deklarację pomocy wszystkim hodowcom drobiu złożył wicestarosta Powiatu Kartuskiego pan Piotr Fikus.
Krajowa Rada Drobiarska – Izba Gospodarcza

Na spotkaniu był również obecny dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarskiej pan Dariusz Goszczyński, który opowiedział o swoich bieżących działaniach na szczeblu Unii Europejskiej.




Poruszone zagadnienia tylko utwierdziły hodowców w przekonaniu, że nie ma odwrotu od ograniczania śladu węglowego i budowania silniejszej pozycji konkurencyjnej hodowców.
Bezpieczna Ferma
Daniel Olszewski, doradca Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj zaprezentował projekt transformacji hodowli drobiu “Bezpieczna Ferma w trosce o zwierzęta, klimat i środowisko”. W ostatnich miesiącach trwały konsultacje z panią Joanną Grzymkowską (ubojnia Mielewczyk), Damianem Goszem (ubojnia Gosz) i Mariką Plichta (Rzeźnia Konkol) w zakresie podjęcia współpracy i połączenia sił, co w efekcie doprowadziło do zaangażowania właścicieli ubojni w organizację spotkania. Prezentacja pokazała bieżącą sytuację branży w szerszym kontekście, zwłaszcza działalności pseudo aktywistów, demolujących hodowlę drobiu. Najważniejszym przesłaniem Bezpiecznej fermy była jednak konieczność podjęcia wysiłku na rzecz wypracowania przyszłej silnej pozycji konkurencyjnej hodowców i ubojni w łańcuchu dostaw. Ta propozycja Pomorskiego Zrzeszenia została bardzo dobrze przyjęta przez hodowców, o czym świadczyły nowe deklaracje członkowskie złożone przez kilkudziesięciu hodowców.
Głos hodowców
Po prezentacji i krótkiej przerwie zawiązała się dyskusja, podczas której reprezentanci ubojni potwierdziły konieczność podjęcia wspólnych działań.
Spotkanie było ważnym krokiem w integracji branży drobiarskiej na Pomorzu. Pomorskie Zrzeszenie planuje dalsze działania i powołanie wspólnie z ubojniami zespołu roboczego, który opracuje zasady współpracy pod szyldem Bezpiecznej Fermy.
GIPHY App Key not set. Please check settings