w ,

Możliwe dopuszczenie białek zwierzęcych w paszach

To początkowe stadium rozmów i nieznany jest dokładny termin wprowadzenia zmian w legislacji, ale sam fakt, że 25 lutego 2020 roku w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Komisji Europejskiej ds. TSE, napawa optymizmem.

Planowane jest dopuszczenie do tzw. „krzyżowego” stosowania w żywieniu drobiu przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego (PAP).

Oznacza to, że w żywieniu drobiu możliwe będzie stosowanie PAP wyprodukowanego z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (UPZZ) pozyskanych od trzody chlewnej. Ponadto będzie możliwe żywienie drobiu przetworzonymi białkami wyprodukowanymi z owadów hodowlanych.

Komisja Europejska kładzie nacisk na tzw. „green deal”. To polityka polegająca na stwarzaniu możliwości prawnych do jak najefektywniejszego wykorzystania już wytworzonych zasobów i ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. Z punktu widzenia środowiska wykorzystanie przetworzonych białek zwierzęcych powstałych z już wygenerowanych odpadów rzeźnianych to bardziej ekologiczne, niż zasiewanie kolejnych terenów pod uprawę roślin z przeznaczeniem na pasze.

W prace zaangażowana jest Europejska Organizacja Białek Pochodzenia Zwierzęcego,

ŹRÓDŁO: GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARYJNY LINK DO ARTYKUŁU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Eksport za 2019

Inspekcja z nowymi uprawnieniami.