To początkowe stadium rozmów i nieznany jest dokładny termin wprowadzenia zmian w legislacji, ale sam fakt, że 25 lutego 2020 roku w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Komisji Europejskiej ds. TSE, napawa optymizmem.
Planowane jest dopuszczenie do tzw. „krzyżowego” stosowania w żywieniu drobiu przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego (PAP).
Oznacza to, że w żywieniu drobiu możliwe będzie stosowanie PAP wyprodukowanego z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (UPZZ) pozyskanych od trzody chlewnej. Ponadto będzie możliwe żywienie drobiu przetworzonymi białkami wyprodukowanymi z owadów hodowlanych.
Komisja Europejska kładzie nacisk na tzw. „green deal”. To polityka polegająca na stwarzaniu możliwości prawnych do jak najefektywniejszego wykorzystania już wytworzonych zasobów i ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. Z punktu widzenia środowiska wykorzystanie przetworzonych białek zwierzęcych powstałych z już wygenerowanych odpadów rzeźnianych to bardziej ekologiczne, niż zasiewanie kolejnych terenów pod uprawę roślin z przeznaczeniem na pasze.
W prace zaangażowana jest Europejska Organizacja Białek Pochodzenia Zwierzęcego,
ŹRÓDŁO: GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARYJNY LINK DO ARTYKUŁU
GIPHY App Key not set. Please check settings