Kolejny raz mieliśmy okazję zaprezentować szerszej publiczności nasz sztandarowy program Bezpieczna Ferma. Tym razem ekipa telewizyjnych Wiadomości Rolniczych odwiedziła nas na gospodarstwie Państwa Bigorowskich, w którym sprawdzamy możliwość zastosowania naszych innowacyjnych rozwiązań na niedużych stadach drobiu. Upowszechnianie jest jednym z podstawowych celów projektu. Gwarantuje to lider projektu Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Efekty stosowanych dodatków przedstawił dr inż. Mirosław Banaszak z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Poprawa dobrostanu, ograniczenie choroby kurzych łapek oraz lepsza wchłanialność paszy, to tylko kilka z efektów, potwierdzonych pozytywnymi wynikami doświadczeniami. Profesor dr hab. inż. Szymon Różański podkreślił korzystny wpływ stosowanych dodatków na obornik. Zastosowanie kopalin sprawia, że pomiot przestaje być odpadem. W efekcie wzbogacenia minerałami staje się pożądanym nawozem, polepszającym retencję wody i minimalizującym efekt eutrofizacji środowiska. Jesteśmy przekonani, że wkrótce potwierdzą to wyniki większych badań w jednym z kolejnych projektów realizowanych wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Link do reportażu

https://katowice.tvp.pl/44749011/wiadomosci-rolnicze

Poprzednie relacje

https://vod.tvp.pl/video/to-sie-oplaca,11092018,38603217

http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/magazyn-rolniczy/wideo/20092018-1240/38759295

Na zakończenie przytoczmy słowa autora projektu: Ze względu na niewielkie nakłady Bezpieczna Ferma, to propozycja skierowana do wszystkich hodowców drobiu w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: