w , , ,

Bezpieczna Ferma – zrobiono kolejny krok

W dniu 22 czerwca 2018 roku w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyło się spotkanie w sprawie określenia możliwości finansowania programu Bezpieczna Ferma. Pan Bomberski, broker innowacji SIR, przedstawił założenia działania „Współpraca” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

bezpieczna ferma 2

Ustalono, że w ramach tego projektu zostanie powołana grupa operacyjna składająca się z trzech filarów: Zrzeszenia Producentów, UTP oraz przedsiębiorców. Powołane konsorcjum zajmie się jednym problemem: likwidacją odoru na fermach drobiu. Maksymalna wysokość finansowania w tym przypadku może sięgać nawet 5 mln. zł.

Wstępną pozytywną opinię wyrazili również przedstawiciele nauki. W ich ocenie program Bezpieczna Ferma wpisuje się w politykę rolnictwa i jest zgodny z kierunkiem jego rozwoju.

Ponieważ wnioski o dofinansowanie można składać do końca wrześnie bieżącego roku ustalono, że zasadne będzie wykonanie pilotażowych badań skuteczności proponowanych rozwiązań antyodorowych. Zrzeszenie wskaże i udostępnie kurnik do testów, przedsiębiorcy udostępnią minerały, natomiast UTP przygotuje ofertę na badania.

Kolejne spotkanie robocze planowane jest w najbliższych dwóch tygodniach.

Uczestnicy: Roman Wiśniewski i Marek Figas (Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj), Maciej Bujnik (Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj), pracownicy naukowi Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP Bydgoszczy dr inż. Mirosław Banaszak oraz dr inż. Anna Zmudzińska-Pietrzak, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowali dyr ds. rozwoju doradztwa Lidia Lewandowska oraz broker innowacji SIR Aleksander Bomberski, Daniel Olszewski autor programu Bezpieczna Ferma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nowy minister – nowe nadzieje

Salmonella stanowi coraz większy problem