Rolnictwo – zmiany w prawie, aktualności

Sejm zmienia prawo: rolnik będzie mógł łatwiej sprzedać produkty swojej pracy. Wg ustawy, którą właśnie przyjął Sejm, rolnik będzie mógł handlować produktami żywnościowymi wytworzonymi w swoim gospodarstwie. Przychody z tego handlu do 20 tys. złotych będą zwolnione z podatku. Z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je odbiorcy końcowemu, czyli np. turyście lub sąsiadowi.

Ustawa o dopłatach bezpośrednich wejdzie w życie jak tylko podpisze ją Prezydent. Nie będzie dopłat do produkcji malin, jednak zostaną utrzymane dopłaty do produkcji truskawek. Zmiany dotyczą dopłat do roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich, buraków cukrowych, bydła, krów, owiec i kóz, a także wsparcia małych gospodarstw oraz warunków i trybu przyznawania zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Rolnik będzie mógł dorobić do wysokości minimalnego wynagrodzenia bez konieczności rezygnacji z KRUS-u.

Pasze z GMO będzie można stosować do 1 stycznia 2019 roku. Zakaz stosowania pasz z GMO ma obowiązywać za 2 lata. Ten czas pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego sektora w stosunku do podmiotów zagranicznych, ponieważ nie wrosną ceny pasz. Resort rolnictwa chce spopularyzować korzystanie ze śruty rzepakowej czy zwiększenie upraw roślin strączkowych i w ten sposób wyeliminować stopniowo stosowanie śruty sojowej w paszach. Stanowisko ministerstwa popierała branża drobiarska i producenci pasz. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wprowadzenie szybkiego zakazu stosowania pasz z GMO mogłoby spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce. Ich zdaniem wzrost cen na rynku krajowym jest nieunikniony.

Resort rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o pomoc dla hodowców trzody chlewnej w związku z afrykańskim pomorem świń. Są duże szanse na uzyskanie takiej pomocy ze względu na poparcie tego wniosku przez większość państw.

Przymrozki z zeszłego tygodnia umożliwiły rozpoczęcie zbioru buraków cukrowych na chełmszczyźnie. Jednak poprawa pogody była krótka. Producenci buraków znowu wyglądają przymrozków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: